et
en
Teksti suurus:
A A A

Ajakirja Kaitse Kodu! 90. aastapäeva näitus alustab oma teekonda üle Eesti

04.02.2016
Kaitse Kodu! näituse avamine Raplas
Autor: Merle Norit
Täna kell 13.00 avati Rapla maavalitsuses rändnäitus Kaitse Kodu! 90 aasta jooksul ilmunud kaanekujundustest. Näitus on Raplas avatud kuni 4. märtsini ning suundub seejärel Viljandisse.
Kogu näituse alusmõte ja inspiratsioon lähtub Kaitse Kodu! viienda sünnipäeva erinumbrist, kus tegevtoimetaja Viktor Neggo lõpetab artikli ajakirja loomisest nii sügavamõtteliste soovidega: „Ning mitte jääda seisma arenemise teel! Mis ehk eile oli vastuvõetav kõigile ning vajaline, võib muutuda täna juba üleliigseks. Elu ruttab edasi, seab uusi nõudeid. „Kaitse Kodu!" arvestagu nendega, kohanegu nendele, arenegu ikka edasi ühes elu arenemisega. See on mu südamlikem soov ta hällipäevaks.“

Kaitse Kodu! esimene number ilmus 1925. aasta 14. oktoobril 40-leheküljelisena trükiarvuga 18 000. Kolme esimese numbri kaaned olid üsna ühesugused, seal kõrgus ajakirja kujundaja Peet Areni loodud muistne sõdalane mõõga ja kilbiga ning olekuga, mis sunnib teda võrdlema Kalevipojaga ja annab aimu sellest, milline oli Kaitseliidu ja kaitseliitlase tollane filosoofia.

Näitusele on valitud iga viienda ilmumisaasta kaanepildid kuni aastani 2015 eesmärgiga kirjeldada läbi ajakirjade kaanekujunduste oma ajastut ning näidata elu ja maailma sel päeval ja hetkel.

Kaitse Kodu! on tänaseks Eesti Naise, Loomingu ja Sõduri kõrval üks vanemaid seni ilmuvaid ajakirju Eestis.