et
en
Teksti suurus:
A A A

Ameerika liitlased osalevad Võidupühal kuuel erineval Maakaitsepäeval

22.06.2015
Ründelennuk A-10 Thunderbolt
Autor: Wikipedia
Eestis viibivad liitlasüksused Ameerika Ühendriikidest osalevad aktiivselt Võidupüha tähistamisel, olles oma isikkoosseisuga väljas kuuel erineval maakaitsepäeval.
 
Suurim Ameerika Ühendriikide esindatus on loomulikult tänavusel kesksel Võidupüha paraadil Hiiumaal Kärdlas, kus paraadrivis marsib kaks rühma:  3. jalaväediviisi, 7.jalaväerügemendi, 2. pataljoni, C-kompanii rühm ja 18. sõjaväepolitseibrigaadi, 15. pioneeri pataljoni, 902. pioneeri kompanii rühm. Esimese rühma näol on tegemist tankiüksusega, mille põhirelvastuses on lahingutankid  Abrams M1A2 ja mis osalesid ka kaitseväe suurõppusel SIIL. Teine rühm on pioneeriüksus, kelle igapäevaülesandeks on hukukindluse ja liikumise tagamine lahinguväljal ning ehitustööd. Hetkel paikneb selle rühma kompanii Kaitseväe keskpolügoonil, kus nad ehitavad erinevaid väljaõppe objekte sealhulgas ka teid kus hakkavad sõitma hangitavad CV-90-d. Hiiumaal on paraadijärgsel tehnikanäitusel väljas ka kaks jänkide Hummerit.

Sobiva ilma korral teevad paraadist ülelennu 4 Ühendriikide ründelennukit A10.

Lisaks Hiiumaale on liitlasüksused esindatud veel viiel erineval maakaitsepäeval:
Viljandimaal Viljandis, Jõgevamaal Põltsamaal ja Järvamaal Väätsal kõikjal kahe Hummeriga, Ida-Virumaal Kiviõlis ja Lääne-Virumaal Vinnis kummaski kaks Hummerit ja 15 pioneeriüksuse võitlejat.

Ameeriklaste kõrval osalevad Võidupüha paraadil Kärdlas Eesti üksuste kõrval Läti jalaväerühm, Poola, Rootsi ja Soome liputoimkonnad. Soodsa ilma korral teevad paraadist ülelennu ameeriklastele lisaks Ühendkuningriigi ja Itaalia hävitajad Eurofighter Typhoon (kummastki riigist kaks lennukit) ning kaks Norra hävitajat F16.