et
en
Teksti suurus:
A A A

Gustav Lokotari mälestusvõistlus

11.10.2017
G.Lokotari mälestusvõistluse võitja Rapla võistkond
Autor: Hannes Reinomägi
Kaheksandat korda toimunud Gustav Lokotari mälestusvõistluse tulemused andsid rändauhinna omamise õiguse aastaks Rapla malevale. Ka individuaalsed võitjad on Raplast - SKY –st laskmises  Valdu Reinaas  ja relvastuses olevatest sõjapüssidest Anti Grünberg. Võistkondlikult teise koha võitsid Tallinna maleva laskurid ning individuaalse teise koha SKY arvestuses Elmet Orasson ja Matti Kanep sõjapüssiarvestuses.  Kolmanda koha saavutasid Viru maleva kaitseliitlased, individuaalselt ka Peeter Pops SKY arvestuses ja teise koha Aleksei Osokin sõjapüssist laskmises.

Malevasiseses võistkondlikus arvestuses omandas karika Tapa malevkonna võistkond, jättes seljataha Kadrina üksikkompanii ja NKK Viru ringkonna võistkonnad.
Vihmavaba hommikupoolik võimaldas Viru maleva Rutja lasketiirus üle mitme aasta nautida pabermärklehtede „võlu“ ja peaaegu pilvitut taevast peakohal. Meie NKK tehtud ja lõunaks Maire Laht`i poolt jagatud soe supp ja kuum kohv sobiva suupistega lisasid kindlasti võistluse lõpetamisel naeratavatele nägudele jumet.

Virumaa mehe Gustav Lokotar`i 110 sünniaastapäeva tähistamiseks peeti 2009 aastal Rutja lasketiirus  Viru maleva eestvedamisel esimene malevatevaheline laskevõistlus 300 meetri distantsilt.  Paaril aastal on meid lahkelt võõrustanud ka Sakala maleva  21. sajani tasemel olev Väluste lasketiir. Võistluse eesmärgiks on kuulsa omakandimehe mälestuse jäädvustamise kõrval  tõhustada kaitseliitlastest täpsuslaskurite ja snaiprite koolitusele kaasaaitamist. See on muutunud tänaseks traditsiooniliseks mõõduvõtmiseks malevate vahel harjutuses 30 lasku lamades 300 meetri distantsil. Konkurentsi lisavad ka Viru maleva malevkondade ja NKK võistkonnad.

Gustav Lokotar sündis 12. oktoobril 1899 aastal Virumaal Kalvi vallas Koila külas Kärneri talus.  Kooliteed käis Koila külakoolis, Viru- Nigula kõrgemas algkoolis ja jätkas Tallinnas, kus Vabadussõja alguses tegi kaasa koolipoiste pataljonis kiirkorras lahingu- ja riviõppuse. Rindele ta ei sattunud, vaid 1920 aastal kutsuti sundteenistusse kaitseväkke. Narva kindluse suurtükigrupist suunati ta allohvitseride kooli, mille lõpetas 1921 aastal vanemallohvitserina. G. Lokotari laskuritee algab 1931 aastast kui kaadrilt nõuti klassinormi täitmist. Ta on üks kolmest Eesti laskurist, kes on täitnud Eesti Laskurliidu suurmeistri normi kolmest relvaliigist: 1934 a  täiskaliiberpüssist, 1935 a väikekaliiberpüssist ja 1938 a sõjapüstolist laskmises. 26. septembril 1935  Rooma MM -il tuli Gustav Lokotar esimese eestlasena maailmameistriks individuaalarvestuses ja sündis see  väikekaliibrilisest püssist põlvelt asendist laskmises.  Kokku on tema trofeedeks 12 maailmameistrivõistluste ja 18 Eesti meistrivõistluste kuldmedalit, üks individuaal- ja 6 meeskondlikku maailmarekordit ning 20 individuaal- ja 18 meeskondlikku Eesti rekordit laskmises, rääkimata paljudest hõbe- ja pronksmedalitest erinevatest harjutustest.  Gustav Lokotar kuulus 1937 aastal Helsingis ja 1939 aastal Luzernis Argentiina Karika võitnud meeskonda.

Hannes Reinomägi
Viru Maleva teavituspealik.