et
en
Teksti suurus:
A A A

Haapsalus esietendub kaitseliitlaste kaasalöömisel teatritükk

15.01.2010
„Lääne Elu” - Täna esietendub koduvägivallas hukkunud naiste mälestamiseks ja vägivallaprobleemi teadvustamiseks valminud lavastus „Vaikivad tunnistajad”, kus mängivad naiskodukaitsjad, kaitseliitlased ja noored näitlejad.
„Projekti tegemine oli huvitav seetõttu, et etenduses osalevad näitlejatena Naiskodukaitse Lääne ringkonna ja Kaitseliidu Lääne maleva liikmed, kellest enamikul on esimene ülesastumine laval,” ütles stsenarist ja lavastaja Marina Sillaste.

Koos täiskasvanutega mängivad olulist osa ka kõik Haapsalu muusikakooli teatriklassi õpilased, kellest osa on õppinud vaid pool aastat.

Lavastuses nähtavad lood pole mitte ainult meeste ja naiste vägivallast, vaid perevägivallast üldisemalt. Iga lugu on eraldivõetav stseen, mis räägib Eesti peredes juhtunust.

„Vägivald ümbritseb meid iga päev, olgu siis koolis, tööl või kodus,” rääkis Sillaste. „See pole mitte ainult füüsiline, vaid tihti hoopis vaimne.” Sillaste sõnul võib mõni lugu tunduda lavalt vaadates pisut koomiline, kuid publiku kaasamõtlemisel muutub kurvaks. Kuigi tegemist on tõestisündinud lugudega, ei ole lavastuse eesmärk publikut õõvastavate peksmistega šokeerida. Etenduse eel süüdatakse küünlad neile, kes vägivallas hukkunud. „Ka publik võiks kaasa võtta oma küünla, et hetkeks nendele mõelda,” ütles Sillaste.

Lavastust saavad näha ka mujal elavad inimesed, sest näitlejad teevad Eestis väikese ringreisi.

Reedene esietendus Kaitseliidu Lääne maleva staabi saalis (Lahe 17) on reserveeritud, kuid järgmistele etendustele 17. ja 21. jaanuaril kl 19 on kõik huvilised oodatud. Tõestisündinud lugudest rääkiv lavastus „Vaikivad tunnistajad” pidi etenduma juba eelmise aasta detsembris, kuid ettevalmistusi segas osalejate haigus.

Ettevõtmise nimi on „Vaikivad tunnistajad” ja seda korraldati esimest korda 2008. aasta detsembris. Üle-eestiline aktsioon laia kõlapinda siiski ei leidnud. Läänemaa muuseumi juures pargis ees süüdati hukkunud naiste mälestuseks küünlad ja näitlejad lugesid ette traagilisi lugusid.

„Vaikivad tunnistajad”
Stsenarist ja lavastaja: Marina Sillaste ja Triin Jugapuu
Liikumisjuht ja lavastaja: Kai Tarmula
Kunstnik: Riina Vanhanen
Kostüümikunstnik: Kati Pulst
Dekoratsioonid: Margot Tülp ja Roman Sultangirejev
Heli: Reino Aedmäe
Plakatikunstnik: Andres Urb
Osades: Haapsalu muusikakooli teatriklassi õpilased, Naiskodukaitse
Lääne ringkond, Kaitseliidu Lääne malev ja SEE Teatri näitlejad
Pääse: 50 kr
Eelmüük: turismiinfokeskuses Karja 15 Haapsalus (vabad kohad 30 min enne algust kohapeal). Kohtade arv piiratud.
Esietendus 15. jaanuaril kl 19 (reserveeritud), 17. ja 21. jaanuaril kell 19.