et
en
Teksti suurus:
A A A

Jõgeval tuleb tehnikarohke võidupühaparaad

12.06.2009
Kaitseliit korraldab traditsioonilise võidupühaparaadi tänavu 23. juunil Jõgeval. Rivis on üle 800 kaitseliitlase, kaitseväelase, naiskodukaitsja, noorkotka, kodutütre ning koostööpartneri ja külalise. Tänavu on paraadirivis varasematest aastatest rohkem relvi ja sõjaväeveokeid. Sobiva ilma korral sooritavad ülelennu neli hävitajat ja kolm helikopterit.
Oma üksused saadavad paraadile Kaitseliidu Jõgeva, Järva, Põlva, Rapla, Sakala, Tartu ja Võrumaa malev. Paraadi võtab vastu president Toomas Hendrik Ilves, kes peab ka võidupüha kõne ja annab maakondade esindajatele üle võidutule. Võidutule viivad tänavu maakondadesse Kaitseliidu järjepidevuse kandjad ehk need kaitseliitlased, kes olid organisatsiooni taasloomise juures ja on aktiivsed liikmed tänini. Paraadi juhib ja üksusi tervitab Kaitseliidu ülem kolonelleitnant Raivo Lumiste. Paraadiks rivistunud üksusi tervitab ka kaitseväe juhataja kindralleitnant Ants Laaneots.

Tänavune võidupühaparaad pakub eriti palju vaatamist militaartehnikahuvilistele. Jalaväe varustusse kuulub neli relva. Kaitseliitlastel on automaadid AK-4 ja igas rühmas neljal mehel kuulipilduja KSP-58 ning rühma neli meest kannavad granaadiheitjat Carl-Gustavit. Vahipataljoni rühm on paraadil automaadiga M-14. Lisaks sõidab jalaväeüksuste järel paraadil raskerelvastus, mida veavad sõjaväeveokid.

Kaitseliitlased toovad paraadile 90 mm tagasilöögita tankitõrjekahureid, mida veavad maasturid Mercedes-Benz 250 GD, ja 81 mm miinipildujaid, mis on asetatud autodele Mercedes-Benz UNIMOG. Kaitsevägi toob paraadile kaks õhutõrjekahurit ZU-23-2, kaks 155 mm haubitsat, kaks tankitõrje-raketikompleksi Milan, kaks tankitõrje-raketikompleks Mapats ja kaks 120 mm miinipildujat. Relvi veavad Mercedes-Benz UNIMOGid, maasturid Mercedes-Benz 250 GD ja veoautod MAN 4520. Lisaks sõidab paraadil ka kaks soomustransportööri Pasi.

Sobiva ilma korral saab kella poole ühe paiku teoks ka NATO hävitajate tervitusülelend. Seekord lendavad Eesti taevas Tšehhi lendurid hävitajatel Saab 39 Gripen. Tänavu on lubanud tulla Kaitseliidu korraldatud paraadi tervitama ka kaks Briti kuningliku õhuväe hävitajat Tornado. Ülelennul osalevad kaitseväe helikopterid Robinson ja Piirivalve helikopter Agusta.

Kaitseväe tehnika (sobiva ilma korral ka helikopterid) suundub pärast paraadmarssi Jõgeva staadioni lähedale ja jääb sinna paraadipublikule uudistamiseks mõneks tunniks seisma.