et
en
Teksti suurus:
A A A

Kadriorus avatakse kaunis renoveeritud Kaitseliidu Tallinna maleva staabihoone

12.11.2010
Täna 12.novembril toimub Tallinnas, Kadriorus Kaitseliidu Tallinna Maleva renoveeritud staabihoone avamispidu.
Avamispeo käigus räägib malevapealik major Eduard Nikkari külalistele staabihoone ajaloost, tutvutakse hoonega, tunnustatakse parimaid malevlasi ja koostööpartnereid ning koostöös Kadrioru pargi haljastusega istutatakse staabihoone kõrvale ajaloolisse Fahle aeda kolm Siberi seedermändi, seda Kaitseliidu ülema, maleva juhatuse ja malevkondade pealike poolt.

Tänapäeval on renoveeritud staabihoones kaasaaegsed tööruumid kaadrikaitseväelastele ja spetsialistidele, õppeklass 20le õppurile, relva- ja varustusruumid ning Ida Üksikkompanii kodu ehk vabatahtlike kaitseliitlaste tegevuseks vajalikud ruumid. Lisaks on korrastatud staabihoone ümbrus ning kogu territoorium on piiratud aiaga.

Esimene märge kunagise suvemõisa, praeguse staabihoone kohta pärineb arhiivipaberite järgi aastast 1869, kui selle omanikuks oli Julius Pfaff, kes oli Eestimaal tuntud Ffaff õlletööstuse omanikuna. Hoone ja kinnistu omanikuna lasi Julius Pfaff rajada ümber suvemõisa aia, mida tallinlased tunnevad Fahle aiana, selle raja Emil Fahle järgi.

Hilisemad suvemõisa ja Fahle aia omanikud kuni Nõukogude okupatsiooni alguseni olid Werner Fahle, Eberhard Vogdt ja Saksamaa Usaldusvalitsus. Okupatsiooni perioodil paiknes hoones Nõukogude Mereväe meditsiiniallüksus, kes lahkus sealt 1993. aasta lõpul. 1994. aastast on selles hoones paiknenud maleva staap.

Tänapäeval on Fahle aed üks Tallinna 16 riikliku looduskaitse all olevatest parkidest ja aedadest. Fahle aia piir kulgeb Pirita tee ja Narva maantee ristumiskohast mööda Narva maantee pargipoolset teemaad itta kuni ristumiseni Lauluväljaku kinnistuga, sealt edasi mööda Lauluväljaku kinnistu piiri kirdesse kuni Pirita tee 12 kinnistuni, mööda nimetatud kinnistu piiri edelasse ning seejärel loodesse kuni ristumiseni Lauluväljaku sissesõiduteega, edasi mööda selle tee pargipooset teemaad edelasse kuni Pirita teeni ning mööda Pirita tee pargipoolset teemaad kuni ristumiseni Narva maanteega.

Hoone projekteeris Celander Projekt OÜ (arhitekt Katrin Etverk), omanikujärelvalvet teostas Ehituskorralduse OÜ ning hoone renoveeris aastatel 2009 - 2010 FACIO Ehituse AS.