et
en
Teksti suurus:
A A A

Kaitseliidu Koolis lõpetavad tasemekursused, peetakse aastapäeva ja avatakse mälestusmärk

25.06.2010
Laupäeval, 26. juunil, tähistab Kaitseliidu Kool piduliku aktusega Alu mõisa õuel oma 9. aastapäeva ja Reservohvitseri kursus Kaitseliidus (rühmaülem) VI, Reservvanemallohvitseri kursus Kaitseliidus (rühmavanem) IV ning Nooremallohvitseri kursus Kaitseliidus IX kursuste lõpetamist.
Aktuse käigus avatakse Alu mõisa pargis mälestusmärk kõikidele purustatud mälestusmärkidele. Pidulikul aktusel osalejaid tervitavad Kaitseliidu ülem kolonel-leitnant Raivo Lumiste ja Kaitseliidu Kooli ülem leitnant Riina Nemvalts. Aktust ilmestab Kaitseväe orkestri meeleolukas kontsert.

Tunnistused saavad 14 Reservohvitseri kursus Kaitseliidus (rühmaülem) lõpetajat, 15 Reservvanemallohvitseri kursus Kaitseliidus (rühmavanem) lõpetajat ja 27 Nooremallohvitseri kursus Kaitseliidus lõpetajat. Tasemekursuste lõpetajatele tähistab pidulik aktus auga välja teenitud viimast sammu sügisest kevadeni väldanud raskel õpingute teel ja esimest sammu pädevama üksuse juhina oma kodumalevates üle Eesti.

VI Reservohvitseri kursuse Kaitseliidus (rühmaülem) ülem on nooremleitnant Erki Vaikre ja VI Reservvanemallohvitseri kursuse Kaitseliidus (rühmavanem) ülem on nooremleitnant Deiv Bogens. Nooremallohvitseri IX kursus Kaitseliidus viidi läbi Kaitseliidu Harju Malevas ja kursuse ülem on vanemseersant Andres Ots.

Selle aasta kursuslastel on eriline au jagada oma lõpupäeva Vabadussõja mälestusmärgi jõudmisega koju. 26. juunil avatakse Kaitseliidu Kooli 9. aastapäeva ja tasemekursuste lõpuaktuse käigus Kooli esises pargis Kaitseliidu ja seltsingu Kivihunta koostöös valminud mälestusmärk kõikidele purustatud mälestusmärkidele.

Avatav mälestusmärk on kokku pandud 30.09.1923. aastal Rapla kirikuaias avatud ja 1940. aastal purustatud Rapla kihelkonnast pärit Esimeses maailmasõjas ja Vabadussõjas langenute mälestussamba originaaltükkidest.

Peale mälestussamba lõhkumist kasutati kiviplokke Alu masina-traktorijaama kütusehoidla ehituses keldrivundamendina. Ajaloolised kivitükid avastati sama hoone valvuri poolt 1961. aastal, ent siis ei olnud aeg suure saladuse avaldamiseks veel küps.

Sammas taasavati 23. juunil 1989. aastal Rapla kirikuaias ilma originaaltükke kasutamata.

Pärast uue samba valmimist jäid vanad kivitükid ootama otsust edasise saatuse kohta ning nii hoiustatigi väärika originaalsamba säilinud tükke algul Mahtra talurahvamuuseumi juures ja hiljem Rapla kirikuaia pargi tagaosas.

Saatuse keerdkäikude tulemusena on kauarännanud sambakillud leidnud endale lõpuks väärilise koha, kus oma lugu rääkida, just Alus, kus nad varemalt mitukümmend aastat peidetuna lamasid.