et
en
Teksti suurus:
A A A

Kaitseliidu näitus Võru Spordikeskuses

17.06.2016
Maadlusvõistlused KL Tallinna maleva võimlas
Autor: Kaitse Kodu!
1925-40. aastate  Kaitseliidu ajalugu kajastava näituse koostas KL Toompea malevkonna liige Tiit Noormets Rahvusarhiivist ja see sai üles pandud koostöös Kaitseliidu muuseumi (Tanel Lään), Võrumaa maleva (n-ltn Villu Vasilkovski ja v-srs Uno Minka), Võrumaa Spordiliidu (Merike Ōun) ja spordikeskuse juhataja Maidu Lahtiga.
1930. aastatel pöörati Kaitseliidus suurt tähelepanu sporditegevusele, eriti suusatamisoskuse arendamisele kaitseliitlaste seas.

Legendaarne mees Eesti suusaspordi ajaloos on Kaitseliidu peastaabi spordijaoskonna juhataja kapten Elmar Lepp, keda on nimetatud koguni Eesti suusatajate isaks – oli Eesti Talvespordi Liidu esimees 1933-37. Kaitseliidu suusavõistlustel saavutatud tulemustest võitis näiteks Vello Karristo Narva malevast Aegviidus 1940. a. jaanuaris esimese koha 18 km ja 50 km suusatamises, Noorte Kotkaste 5 km suusatamise A klassis võitis Aksel Rikkermaa Lääne malevast ja B klassis Hillar Pent Järva malevast.

1920. aastate keskel tehti algust organiseeritud laskespordiga: 1926. aasta kaitseliidupäeval viidi esimest korda läbi ka laskevõistlused. 1931. a. mais pidas Eesti Laskurliit oma esimesed avalikud võistlused, millede eesmärgiks oli selgitada meie parimate laskurite võistlustaset üldse ning leida kandidaadid sama aasta maailmameistrivõistlusteks Lvovis.

1930. aastatel tegutsesid näiteks Järva malevas laskurklubid Paides, Vajangul ja Tapal, treeningrühmad olid Türil, Koerus, Rakkes, Amblas, Kärus, Järva-Jaanis ja Esnas. Rahvusvahelistel laskmisvõistlustel tõid Eestile au ja kuulsust August Liivak, Ernst Rull, Johannes Pürn ja Jaan Pahk.

Kaitseliitlaste lemmikspordialadeks 1930ndatel olid veel orienteerumisvõistlused, raskejõustik, võrk-, jalg-, ja pesapall, purilennundus. Tallinna ja Tartu malevad korraldasid pikki jalgrattaretki.

22. juunil toimub Võru Spordikeskuses heategevuslik kontsert „Laulud sõdurile“ ja lavale astuvad üles meie tuntumad laulusolistid ja Eesti Kaitseväe orkester. Õhtut juhib KL Tallinna maleva pealiku abi leitnant Madis Milling. Kontserdist teeb  otseülekande ETV.