et
en
Teksti suurus:
A A A

Kaitseliidu Põlva maleva ajalugu vormus raamatuks

04.11.2015
Põlva maleva pealik Janel Säkk ja raamatu koostaja Margit Õkva
Autor: Aare Lepaste
Loetud päevad enne Kaitseliidu 11. novembril tähistatavat 97. aastapäeva jõudis Põlvasse trükisoe raamat, milles võetakse kokku kohaliku maleva 25 aasta pikkune ajalugu.
Kaitseliidu Põlva maleva pealik major Janel Säkk märkis, et kuigi otsus ajalooraamatu koostamisest sündis maleva juhatusel käesoleva aasta alguses, ei kanna valminud raamat kiirustamise märke. „Kuna Põlva malev on n-ö värske, taasiseseisvumise ajal loodud malev, siis on 25-aastane ajalugu meie jaoks kahtlemata suur sündmus. Liiatigi oli maleva asutamisloo ja arengu ülestähendamiseks paras aeg, sest paljud alguse juures olnud kaitseliitlased on veel tänagi meie keskel ja meie ridades. Koos inimestega kaob elav ajalugu, sestap otsustasimegi maleva aastapäeva tähistada märgiliselt, andes välja kokkuvõtte senisest tegevusest,“ rääkis Janel Säkk.
 
Raamat „Kaitseliidu Põlva Malev 25“ põhineb arhiividokumentidel, kaitseliitlaste mälestusel ja ka ajaleheartiklitel, millest valdav osa on avaldatud maakonnalehes Koit. Lähiajaloost kirjutav raamat ei saa ega pretendeerigi lõplikule tõele, sest paljud, kes selle valmimisprotsessis sõna said ja kaasa rääkisid, mäletavad erinevaid sündmusi ja seiku mõneti erinevalt. Küll aga on kõigutamatud faktid, mis pärit maleva arhiivis olevatest dokumentidest. Huvitavam osa on Janel Säki hinnangul vahetu mälu ehk siis see, kuidas erinevad inimesed maleva alguspäevi meenutavad. Vastses raamatus on meenutustel põhineval suuremgi osakaal, kui seni ilmunud ja kogu Kaitseliitu hõlmanud teoses „Eesti eest“.
 
Raamatu koostaja Margit Õkva sõnul oli loomisprotsess kokku võetav sõnaga „tundeküllane“. „Kerge tal kindlasti olnud, sest materjali hulk, mille koostaja läbi töötas, oli muljetavaldav ning paljutki sellest toimetamise käigus kaante vahele ei jõudnud,“ möönis Janel Säkk.
 
Raamatu „Kaitseliidu Põlva Malev 25“  esimene trükiarv on 250 eksemplari. Esimeste seas saavad selle omanikeks 11. novembril Kaitseliidu aastapäeva tähistamisel ergutusi saavad kohalikud kaitseliitlased ja naiskodukaitsjad. Novembrikuu jooksul jõuab raamat kindlasti ka kõikidesse maakonna raamatukogudesse.