et
en
Teksti suurus:
A A A

Kaitseliidu rühm osaleb koos merejalaväelastega dessandil

28.05.2010
BNS - Õppuse Baltops ajal juunis Harjumaal Loksa rannas toimuvast dessandist võtab koos Ameerika Ühendriikide merejalaväelastega osa ka Kaitseliidu luurerühm.
Kaitseväe juhataja kindralleitnant Ants Laaneots ütles ajakirjanikele, et Baltops on suurim mereväeõppus Läänemere piirkonnas. Sellest võtab osa 1600 inimest, kaks Ameerika Ühendriikide mereväe laeva, Balti miinitõrjeeskaader ja NATO miinitõrjeüksus. Õppust juhib USA 6. laevastiku staap.

Õppuse esimeses etapis viivad Eesti mereväe laevad koos Balti miinitõrjeeskaadri ja NATO miinitõrjeüksusega Hara lahes läbi miinitõrjeõppuse, mille käigus puhastatakse laevateed dessantoperatsiooni tarbeks. Kaitseväe juhataja toonitas, et tegu pole õppusega, vaid operatsiooni käigus otsitakse ja tehakse kahjutuks reaalseid lõhkekehi.

Eesti mereväe laevadest võtavad operatsioonist osa Tasuja ja Ugandi Balti miinitõrjeeskaadri kosseisus ning Admiral Cowan NATO miinitõrjeüksuse koosseisus.

Õppuse teises etapis harjutatakse Lätis Ameerika Ühendriikide mereväe eelpositsioneerimislaevalt varustuse mahalaadimist.

Õppuse haripunkt on kolmas etapp, kui viiakse läbi maabumisharjutus 15. juunil Loksa rannas, sellest võtab osa USA mereväe laev Gunston Hall ja 500 merejalaväelast. Kaitseväe juhataja sõnul osaleb koos USA merejalaväelastega dessandil ka Kaitseliidu luurerühm. Maabumisõppusest võtavad osa maaväe, mereväe ja õhuväe ning Kaitseliidu üksused. Maabumisõppust juhib Eesti.

USA merejalaväe ja Scouts-pataljoni võitlejatest moodustatud ühispataljon viib 16.- 18. juunini keskpolügoonil läbi koostööõppuse. Kaitseväe juhataja lisas, et merejalaväelaste kompanii liidetakse Scouts-pataljoniga ning ameeriklaste üksus allub õppuste ajal Scouts-pataljonile. Vastutegevust teeb Kaitseliidu ühendkompanii. Kindralleitnant Laaneots märkis, et õppustel on tegemist esimese korraga, kus USA üksus allutatakse Eesti üksusele, samas on see ka missioonil Afganistanis korra juhtunud.

Ameerika Ühendriikide poolt Läänemerel korraldatav õppus Baltops toimub tänavu 7.-18. juunini, õppus hõlmab enamikku Läänemere-äärseid NATO ja alliansi partnerlusprogrammi riike. Õppusel harjutatakse sõjalist koostööd vastuvõtva riigi toetuse tagamisel ja ühisoperatsiooni läbi viimisel.

Õppust Baltops on korraldatud alates 1971. aastast, Eesti mereväe alused on Baltopsil osalenud taasloomisest alates.