et
en
Teksti suurus:
A A A

Kaitseliidu tsiklimehed korraldavad võidutule auks Võidu sõidu 2010

20.06.2010
Tänavu jõuab võidutuli Tartu- ja Põlvamaale tsiklimeeste eskordi saatel. Kaitseliidu Tartu maleva üksik motorühma ning kaitseliitlastest Põlvamaa motomeeste eestvedamisel taastatakse uuel kujul üks võidutulega seonduv sõjaeelne tava.

Kolmekümnendatel aastatel viisid presidendilt saadud võidutule maakondadesse laiali Kaitseliidu motomehed. Tänavusel Võidupäeval, 23. juuni, kogunevad Tartumaa ja Põlvamaa motomehed Viljandimaa ja Tartumaa piirile Jõesuusse Emajõe vanale sillale. Seal võetakse lauluga vastu ning saadetakse suurejoonelise mootorrattaeskordiga Tartumaale ja Põlvamaale president Toomas-Hendrik Ilvese poolt Viljandist lähetatud võidutuli. Eskordi eesmärgiks on tähtsustada ja väärtustada mootorratta ja mototehnika ajaloolist osa rahvuslikus kultuuris.

Kaitseliidu motomeeste üleskutsele osaleda võidutuld saatvas eskordis on vastanud mitmed motoklubid Tartu- ja Põlvamaalt. Nii oodatakse Võidu sõidule ligi kuutkümmend ratast ja seitsetkümmend inimest Põlvamaalt ning enam kui neljakümmend mootorratast Tartust. Kokku osaleb seega võidutule eskordis üle saja mootorratta ja kuni 120 inimest. Põlva motoekspeditsiooni tuumiku moodustavad nö laulvad tsiklimehed, kes võtavad rahvuslikud laulud üles ka Jõesuus, kui oodatakse Viljandist saabuvaid Tartumaa ja Põlvamaa tuletoojaid.

Võidu sõit kulgeb politsei tsiklite saatel Tartusse. Linna piiril peatutakse, rullitakse lehvima rahvuslipud ning Põlva mehed keeravad oma kolonni kodu poole. Tartumaa võidutuli eskorditakse pidulikult läbi linna ning antakse Raadil, Eesti Rahva Muuseumis selleks ajaks juba alanud maakaitsepäeval üle maavanemale, et seda valdadesse laiali saata. Võidu sõidul osalenud tsiklimehed seavad oma rattad ritta, vaatamiseks kõigile Maakaitsepäevale tulijaile.