et
en
Teksti suurus:
A A A

Kaitseliit mälestas admiral Pitkat

19.02.2016
Kaitseliidu juhtkond Pitkale au andmas
Autor: Kristjan Prii
Kaitseliidu esindajad mälestasid tänasel admiral Johan Pitka 144. sünnipäeval peetud tseremoonial legendaarse sõjamehe ja ühiskonnategelase tegevust. Ühtlasi anti Eesti vabariigi aastapäeva künnisel üle uued auastmed kaitseliitlastele ning jagati teenekamatele Kaitseliidu teenetemärke.
Johan Pitka auks pidas hingepalve Kaitseliidu peakaplan major Aivar Sarapik, Kaitseliidu ülem brigaadikindral Meelis Kiili asetas admirali mälestusmärgi juurde pärja.

Eesti Vabariigi aastapäeva puhul said auastmekõrgendust 48 Kaitseliidu nooremohvitseri, kellest 42 on vabatahtlikud. Kaitseliidu vabatahtlike ridadesse lisandus ka 6 nooremveeblit, ja palgaliste sekka 4 veeblit. Kaitseliidu kõrgeima teenemärgi Valgeristi II klassi sai üks ja III klassi kaheksa kaitseliitlast.

 Johan Pitka sündis 19. veebruaril 1872. aastal. Kaugesõidukapteniks õppinud Pitka moodustas 1917. aastal Tallinnas Omakaitse, millest sai tulevase Kaitseliidu eelkäija. Samal aastal organiseeris ta Eesti sõdurite koondamist kodumaale võitluseks Vabadussõjas.

Pitka organiseeris ka soomusrongide ja soomusautode ehitamist ning pani aluse Eesti merejõududele, mille esimeseks juhatajaks ta määrati. 1919. aastal sai Pitka kontradmirali auastme. Johan Pitkat autasustati ka Vabadusristi I liigi esimese järguga.

Pitka surma koht ja aeg on teadmata, arvatavasti hukkus ta 1944. aasta septembris.