et
en
Teksti suurus:
A A A

Kaitseliit mälestas admiral Pitkat

20.02.2017
Autor: Kristjan Prii
Kaitseliidu ja Kaitseväe esindajad mälestasid tänasel admiral Johan Pitka 145. sünnipäeval peetud tseremoonial legendaarse sõjamehe ja ühiskonnategelase tegevust. Ühtlasi anti Eesti vabariigi aastapäeva künnisel üle uued auastmed kaitseliitlastele ning jagati teenekamatele Kaitseliidu teenetemärke.
Johan Pitkat meenutas oma kõnes Kaitseliidu ülem brigaadikindral Meelis Kiili, admirali auks pidas hingepalve Kaitseliidu vanemkaplan major Raivo Nikiforov.

Eesti Vabariigi aastapäeva puhul said auastmekõrgendust 55 Kaitseliidu nooremohvitseri, kellest 48 on vabatahtlikud. Kaitseliidu vabatahtlike ridadesse lisandus ka 8 nooremveeblit ja 7 veeblit, palgaliste sekka 5 vanemveeblit ning 7 veeblit. Kaitseliidu kõrgeima teenemärgi Valgeristi II klassi sai neli ja III klassi samuti neli kaitseliitlast.

Johan Pitka sündis 19. veebruaril 1872. aastal. Kaugesõidukapteniks õppinud Pitka moodustas 1917. aastal Tallinnas Omakaitse, millest sai tulevase Kaitseliidu eelkäija. Samal aastal organiseeris ta Eesti sõdurite koondamist kodumaale võitluseks Vabadussõjas.

Pitka organiseeris ka soomusrongide ja soomusautode ehitamist ning pani aluse Eesti merejõududele, mille esimeseks juhatajaks ta määrati. 1919. aastal sai Pitka kontradmirali auastme. Johan Pitkat autasustati ka Vabadusristi I liigi esimese järguga.

Pitka surma koht ja aeg on teadmata, arvatavasti hukkus ta 1944. aasta septembris.