et
en
Teksti suurus:
A A A

Kaitseliitlased toetavad Ühendkuningriigi mereväe õppelaevade nädalast Eesti visiiti

03.07.2015
Kaitseliitlased kohtumas brittidega 2012 aastal
Autor: Urmas Saard/Maaleht
Täna saabuvad Saaremaale vahepeatuseks Läänemere õppereisi raames neli brittide kuningliku mereväe P2000-klassi õppelaeva: HMS Biter, HMS Persuer, HMS Explorer, HMS Trumpeter. Homme seilavad laevad edasi Soome.
Eesti tuur viiakse läbi 6.-12. juulil kui peatutakse Tallinnas, Roomassaares, Pärnus ja Kihnus. Sama laevaklassi neli õppelaeva külastasid Eestit ka 2012.a suvel.

3. juuli sissesõit Roomassaarde on planeeritud toimuma pidulikus võtmes – kuninglike külaliste tervitamine algab juba merel, kui Roomassaare lootsimispiirkonda sisenemisel võtab laevade eskortimise üle Politsei- ja Piirivalveameti kaater koos Kaitseliidu liikmetega. Ühist sissesõitu on kutsutud saatma mitmed kohalike laevaehitusettevõtete alused, et tunnustada Saaremaa edulugusid paadi- ja laevaehitustraditsioonides. Laevad peaksid silduma kell 16 paiku.

Eesti poolset vastuvõtva riigi toetust (Host Nation Support ehk HNS) läviohvitseridena osutavad Kaitseliidu Tallinna, Pärnumaa ja Saaremaa maleva liikmed koostöös Ühendkuningriigi Eesti suursaatkonna ja Eesti Mereväega. Malevate ülest koordineerimist korraldab Tallinna maleva Meredivisjon, kes juba kümmekond aastat on Mereväe juures teostanud laevavisiitide vastuvõtmist. Lisaks abistamistele sadamates laevade juures osalevad kaitseliitlased ka ülesõitudel, et jagada külalistele täiendavat teavet kohalike veeteede jms osas.

Tallinnas korraldavad kaitseliitlased külalistele ka paaritunnise jalutuskäigu vanalinna piirkonda.
Brittide õppelaevad tegutsevad nende Mereväe ülikooli allüksuse (University Royal Navy Unit ehk URNU) juhendamisel ja peamiseks eesmärgiks on pakkuda erinevate ülikoolide õpilastele meresõidu ja meresõja alaseid praktilisi teadmisi-oskusi. Õppelaevade komandörid on valdavalt leitnandi auastmes, kellest loodetakse järelkasvu suuremate aluste juhtidele. Iga laeva meeskonnas on kokku 5 sõjaväelast ning 10-15 tudengit kindlatest ülikoolidest – HMS Biter meeskonnas Manchesteri ja Salfordi ülikoolide tudengid, HMS Persuer meeskonnas Glasgow ja Strathclyde ülikoolide tudengid, HMS Explorer meeskonnas Yorkshire ülikoolide tudengid ja HMS Trumpeter meeskonnas maailmakuulsa Cambridge ülikooli tudengid. Merepraktika kestvus tudengi kohta on 2 nädalat. Kokku läbib suvepraktika neljal õppelaeval enam kui 200 tudengit.