et
en
Teksti suurus:
A A A

Kaitseliitlased viivad koos kaitseväelaste ja USA üksustega läbi õhuharjutuse

31.08.2015
Eelmisel ühisõppusel osalenud kaitseliitlastest langevarjurid
Täna algab Nurmsi harjutusväljal kaitseväe, Kaitseliidu ja Eestis paikneva USA õhudessantkompanii strateegilise õhutranspordi ja -dessandi ühisharjutuse praktiline osa.
Praktilises osas sooritavad langevarjurid esimest korda Eestis hüpped suurelt transpordilennukilt Boeing C-17 ning millelt lähipäevil heidetakse ka varustust.

“Eesti õhuväe üks ülesanne on olla valmis tegutsema vastuvõtva riigina. Harjutus annab hea võimaluse just strateegiliste transpordilennukite vastuvõtmise harjutamiseks ning sobiliku õppevälja testimiseks,” ütles Eesti õhuväe staabiülem kolonelleitnant Riivo Valge. “Samuti aitab harjutus edendada kaitseväe, Kaitseliidu ja meie liitlaste koostööd nii õhutranspordi kui ka õhudessandi vastuvõtmisel.”

Järgnevatel päevadel on kavas heita Nurmsi harjutusväljale langevarjudega ka varustust ja lahingutehnikat ning on planeeritud ka transpordilennuki maandumine Koigi lennuväljale. Samuti sooritab lähipäevil C-17 Eesti õhuruumis madallende.

“Harjutus on meile oluline, sest selle käigus teeme nii mõndagi asja esimest korda. Näiteks saame esimest korda Eestis harjutada õhudessanti nii suurelt transpordilennukilt. Samuti tahame esimest korda heita lennukilt langevarjudega rasket tehnikat ning varem pole Koigi lennuväljal nii suurt lennukit maandunud. Uus on see harjutus ka C-17 lennuüksusele, sest varem pole nad murukattega lennuväljal maandunud,” ütles kaitseväe liikumise kordineerimise keskuse ülem leitnant Toomas Pärnpuu.

 Ühisharjutus algas laupäeval lennuki saabumisega Ämarisse ning jätkus eile maapealse treeninguga. Harjutus lõpeb 3. septembril.

 Harjutusel on koostöös Ämari lennubaasi ja kaitseväe toetuse väejuhatusega kasutusel NATO strateegilise õhutranspordivõime programmi suur transpordilennuk Boeing C-17 Globemaster. Transpordilennuk Boeing C-17 Globemaster kuulub maailma suurimate lennukite hulka. Lennuki stardimass on üle 260 tonni ning maksimaalne lennukaugus üle 10 000 kilomeetri.

NATO strateegilise õhutranspordivõime programm (Strategic Airlift Capability) on kümne NATO liikmesriigi, Soome ja Rootsi ühisettevõtmine. Programmi käsutuses on kolm lennukit C-17, mille kasutamine on liikmesriikide vahel ära jaotatud. Eesti kui programmi liikmesriigi kasutada on 45 lennutundi aastas.