et
en
Teksti suurus:
A A A

Maakaitsepäev Vinnis

25.06.2015
Maakaitsepäeva üritused algasid pärgade asetamise tseremooniaga Viru – Jaagupi kalmistul Eesti vabaduse eest langenute Vabadussõja ausamba juures.
 
Vinni Gümnaasiumi esisele väljakule oli üles seatud Lääne- Virumaa Kaitseliidu, PPA Rakvere jaoskonna, Päästeameti, Maksu – ja Tolliameti ja Viru vangla tegevust tutvustavad ekspositsioonid ning meie Nato liitlase USA tehnika. Osalejate seas olid ka erafirmad ja maakonna õppeasutused. Vallarahvale esinesid toreda  kontserdiga Vinni valla erinevad taidlejate kollektiivid. Viru Malev näitas peale relvastuse ka Noorte Kotkaste ja Kodutütarde  tegemisi ning pakkus alati suurt huvi tekitavat õhupüssidest laskmise võimalust.

Naiskodukaitsjad pakkusid sõdurisuppi, mis oli  O.G.Elektra AS toetusel valmis tehtud.
Tule üleandmiseks marssisid platsile Tapa üksikkompanii pealiku Urmas Lindma juhtimisel  Kaitseliidu Viru

Maleva ja tema eriorganisatsioonide üksused ja valdade lippude koondrivi Rakvere linnaorkestri marsihelide taktis. Peokõnede seas tuletas Viru Maleva staabiülem kapten Ivo Hakman kohalolijatele meelde, et mälestusmärgid tuletavad meile meelde vajadust  aeg- ajalt olla mees ja et me peame tegema ebameeldivaid otsuseid kuigi me seda ei tahaks. Me ei tee seda mingi ebamäärase institutsiooni nimel, vaid Eesti riik on midagi palju tähtsamat ja uhkemat ning meie oleme osakesed sellest riigist.  

Maavanem Marko Torm oma kõnes rõhutas Eestimaa ilusaimale ajale, kui hämarik sulandub koiduga ühte, langevat olulist Eesti rahva võitu Landesweri üle 1919 aastal Võnnu all. Meie esivanemad tunnetasid vajadust olla vaba omas riigis ja kaitsta seda vabadust. Pidupäeval tunnustas maavanem kaitseliitlasi ja eriorganisatsioonide liikmeid, kes oma vabale tahtele toetudes kaitsevad meie riigi iseseisvust. Täna ligi 800 liikmeline Viru Malev on oluline isamaaliste traditsioonide kandja ja säilitaja.

Külastajatele oli avatud näitus Tööpataljonlaste Ühingu üritustest ja ajaloost, mis selle ühingu loomise aluseks oli. 

Teiseks näituseks oli Pärnu Muuseumi ja Eesti Panga muuseumi koostööna valminud näitus Tartu rahulepingu alusel Eestisse toodud 15 miljoni kuldrubla toomisest ja sellega kaasnenud sündmustest.
Ilus Eestimaa suvepäev Vinnis andis  meeldiva elamuse jaanitulede süütamiseks paljudes suuremates seltskondades või perekondlikus ringis.