et
en
Teksti suurus:
A A A

Nädalavahetusel toimub Sõrve retk

28.05.2015
Kaitseliidu Saaremaa malev korraldab nädalavahetusel traditsioonilise Sõrve sõjalis-sportliku retke.
Sõrve retkel osalevad võistkonnad on sel aastal kolmeliikmelised.
Korraldajate soov on kasutusele võtta sama taktika, mida oma väljaõppes kasutavad ka näiteks Soome luureallüksused.
 
Võistlejatel on võimalik osaleda kas pikemal, 60 km rajal või keskmisel, 35 km rajal (baaskursuse rada).
Lisaks võistlusradadele on kavas ka 8 km rahvarada, mis on avatud kõigile soovijatele.
Start kõigile radadele ja finiš asuvad Sõrves Torgu vallas Iide külas endise koolimaja staadionil.
 
Sõrve retke võistlusrajad kulgevad Sõrve poolsaare lahingupaikades, kus paljud kaevikud ja punkrid on tänaseni osaliselt säilunud.
Sõrve retke raja ja kontrollpunktide asukohti muudetakse korraldajate poolt igal aastal, see tagab kõigile osalejatele võrdsed võimalused ja huvi retke vastu ka järgmisel korral. Võistkondadel tuleb liikuda „vastase“ tagalasse, retkel olevates kontrollpunktides tuleb täita sõdurioskustega seonduvaid ülesandeid.
Laskekatse võistlusrajal toimub lahingrelvadest.
 
Start pikemale, 60 km rajale on laupäeva, 30.05 öösel alates kell 02.00
Start keskmisele, 35 km rajale on laupäeva, 30.05 pärastlõunal alates kell 14.00
Rahvarada on avatud pühapäeval, 31.05 hommikul kell 08-13.00
Võistkondade finišisse jõudmine on kavas pühapäeval kell 10-12.30,
Pühapäeval kell 13.00 on kavas pidulik lõpurivistus ja võitjate autasustamine.
 
Mõlemale võistlusrajale on kutsutud osalema ka teiste Kaitseliidu malevate ja Kaitseväe üksuste ning meie liitlaste võistkondi. Nädal enne Sõrve retke algust oli 60 km rajale registreerunud 7 võistkonda ja 35 km rajale 12 võistkonda. Näiteks on sel aastal registreerunud külalisvõistkonnad Gotlandi Kodukaitse pataljonist ja Scotspataljonist (mõlemad 2 võistkonnaga), Pärnumaa malevast, Jõgeva NKK-st, jt.
 
Pühapäeval Sõrve retke rahvarajal osalevate gruppide suurused ei ole piiratud, sel rajal võistlemist ei toimu, rajal osalejad saavad jälgida võistlejate tegevust kontrollpunktides ja võistlusraja lõpus oleva takistusriba läbimist. Soovi korral on kõigil rahvarajal osalejatel võimalus ka ise takistusriba läbimist ning kontrollpunktides olevate ülesannete täitmist harjutada.
 
Nädal enne Sõrve retke oli end rahvarajal osalejateks registreerunud juba üle 420 osaleja, tullakse koolidest klasside kaupa, koos õpetajate ja lastevanematega. Paljud pered tulevad Sõrve retke vaatama koos lastega.
Sõrve retk on kujunemas Kaitseliidu väljaõppelist tegevust propageerivaks rahvaürituseks.

Kaitseliidu Saaremaa maleva poolt korraldatav Sõrve retk on pühendatud Afganistanis NATO ISAF-missioonil langenud Eesti kaitseväelase Kristjan Jalakas´e mälestusele.
 
Nooremseersant Kristjan Jalakas oli pärit Sõrvest. Enne Afganistani sõjalisele missioonile minekut teenis ta Vahipataljonis.
Mälestusteenistus ja pärgade asetamine Kristjan Jalakase hauale Kuressaares Kudjape kalmistul on kavas enne Sõrve retke algust reedel, 29. mail kell 19.00
Kristjan Jalaka mälestusteenistusel osalevad Vahipataljoni sõdurid on seejärel juba traditsiooniliselt oma võistkondadega osalenud ka Sõrve retkel.