et
en
Teksti suurus:
A A A

Näitus „Vabadussõja hing“ Rakvere linnavalitsuses

16.02.2011
Eile, 15. veebruaril avati kontradmiral Johan Pitka 139. sünniaastapäeva puhul Rakvere linnavalitsuses näitus „Vabadussõja hing“ Kõik huvilised on teretulnud näitust külastama.
Kaitseliidu Muuseumi arhiivi- ja fotokogu põhjal koostatud näitus annab ülevaate admiral Johan Pitka elust ja tegevusest.

Kontradmiral Johan Pitka sündis 19. veebruaril 1872. Ta oli meie Vabadussõja hing, üks energilisemaid ja eesmärgikindlamaid Eesti iseseisvuse eest võitlejaid, nagu on teda iseloomustanud ta kaasaegsed. Kogu oma elu elas ta põhimõtte järgi, mis oli sisse kirjutatud ka Eesti Kaitse Liidu põhieesmärkidesse: „Toimida ausa tahtega isamaa heaks.“

Eelduseks kaugesõidukapten Johan Pitka kujunemisel Eesti rahvuslikult meelestatud ringkondade autoriteetseks liidriks oli tema varasem aktiivne tegevus Eesti majandusliku ning poliitilise elu edendamiseks. Naasnud 1911. aastal Inglismaalt Eestisse, alustas ta siin energilist oma äritegevust, selle kõrval aga ka ühistegevuse ning mereasjanduse propageerimist ajakirjanduses ning kõnekoosolekutel, aktiivselt kaasa lööma linna elu korraldamisel linnavolikogu liikmena.

1917. aastast oli ta aktiivselt tegev Tallinna linnaelu turvalisuse korraldajana. Ta oli see, kes tegutses energiliselt kodanike Omakaitse organiseerimisel, et neil pöördelistel aegadel hoida ära rüüstamised ning korralagedused. Tänu oma veendumustele ja mitte kartvale loomule suutis ta haarata kaasa erinevad rahvakihid: Tallinna linna Omakaitses olid nii Balti parunid kui Eesti rahvuslased, ärimehed, majaomanikud, töölised, ka näiteks Estonia teatri näitlejad. Ka Sõjaväelaste komitees oli ta üks väheseid tsiviliste. Ja kui 1918. a. Saksa okupatsioonivõim püüdis seda organisatsiooni likvideerida, korraldas ta tööd koos mõttekaaslase kindralmajor Ernst Põdderiga salaja. Novembris oldi valmis põranda alt välja tulema ja oma tegevust alustas Kaitseliit – Eesti Vabariigi selleaegne esimene organiseeritud relvastatud jõud.