et
en
Teksti suurus:
A A A

Noored lippasid võistlusmatkal nagu väledad jänesed

04.05.2010
Mai esimestel päevadel oli Valgamaal Kaitseliidu noorte võistlusmatk „Väle Jänes“. Võistlusmatkast võtsid osa Kodutütarde ja Noorkotkaste neljaliikmelised võistkonnad, lubatud olid ka segavõistkonnad.
Võistluse start anti laupäeva, 1. mai hommikul kell 6. Valga põhikooli juurest. Võistlusmatka kogupikkus 8-11aastastele võistlejatele oli umbes 17 kilomeetrit. Keskmise vanuseastme, 12-14aastaste matkajate raja pikkus oli ligemale 23 kilomeetrit, 15-17aaastastel võistlejatel tuli läbida 33 kilomeetri pikkune võistlustrass.

Võistkonnad liikusid maastikul jalgsi ning täitsid antud ülesandeid. Grupp pidi kogu matka jooksul hakkama saama stardist kaasa võetud vahenditega ning vältima igasugust kõrvalist abi. Noorema astme võistkonnad said stardist kaasa ka ühe täiskasvanud juhendaja.

Raja läbimiseks oli aega üheksa tundi. Trassil orienteerumiseks kasutasid võistkonnad Eesti Kaitseväe topograafilist kaarti.

Maastikul liikudes ei tohtinud maha jätta märke oma tegevusest, häirida kohalikke elanikke, kahjustada põllukultuure ega loodust jne. Kontrollpunktidesse jõudnutel tuli täita mitmesuguseid täpsust, osavust ja kiirust nõudvaid ülesandeid.

Puka keskkooli õpilased Alex Sarapik ja Kristiina Kingo ütlesid järjekordsesse kontrollpunkti jõudes, et võistlusmatk on küll väsitav, kuid see-eest erakordselt huvitav. „Eriti põnev on kontrollpunktides, kus tuleb täita väga mitmesuguseid ülesandeid,“ väitis Sarapik.
Tsirguliina keskkooli õpilane Vallo Laul tundis heameelt, et saab värskes õhus liikuda. „Oleme võistlusmatkal juba neljandat korda. Tuleme sest on põnevust. Pedeli jõge ületades kukkusime vette. Saime märjaks, kuid see meid ei hirmutanud. Sooja ilmaga ja kiiresti liikudes kuivavad riided kiiresti,“ väitis Laul ja sööstis taas rajale.
Tõrva gümnaasiumis õppivad Rauno Otti ja Silver Matvei väitsid, et tulevad võistlusmatkale „Väle Jänes“ juba üksnes meeldiva seltskonna pärast. „Väsitav on küll, kuid me peame vastu. Kui juba teistega mõõtu võtma tuldud, siis tuleb lõpuni minna,“ möönsid noored nobedad poisid.

Võistlusmatka finiš oli sama päeva õhtul Valga põhikooli juures. Seal selgusid ka parematest paremad võistlejad ja võistkonnad:

VANEM ASTE
I JUHMAKAD – Reelika Viitak, Raivo Viitak, Merili Moosus
II JÄRVA – Mari-Liis Mölter, Kerly Uusmaa, Lisette Lehtmets, Helen Truska
III TWEENIE PÕNGERJAD – Slavik Svirski, Ristjan Bettler, Karl Martin Tabur

KESKMINE ASTE
I VALGA PÕHIKOOL – Tõnu Vahtra, Reiko Leib, Kaido Kõvask, Marten Jesse
II TKHJ – Karl-Julius Kalmus, Rando Rebane, Sander Piir
3.-4. SAKALA II – Kady Mäesalu, Reet Kampus, Karita Kütt, Liisi Münter
HULLUD JÄNESED – Romek Taldrik, Mareli Nielson, Laura Parts

NOOREM ASTE
I TIIGRID – Eneli Uusmets, Eneli Margus, Eleri Margus
II VÕITJAD – Kert Kikkas, Kevin Varek, Märten Punt
III VÄLEJALAD – Hannela Vähi, Egert Aasi, Haarald Poderat, Anni Peegel

Võistluse korraldas ning viis läbi Noorte Kotkaste Valgamaa malev ja Kodutütarde Valgamaa ringkond. Võistluste ulgemise eest kandsid hoolt Kaitseliidu Valgamaa maleva noorteinstruktorid Anu Lillipuu ja Kaimo Vahtra.