et
en
Teksti suurus:
A A A

Saaremaal avatakse suurejooneline Kaitseliidu ajaloo näitus

11.06.2015
Autor: MTÜ Saaremaa Sõjavara Selts
Reedel, 12. juunil avatakse Saaremaa Sõjavara Muuseumis Orissaares läbi aegade suurim  Kaitseliidu mundrite ja sümboolika  näitus „Kaitseliit – taasloomisest  taasloomiseni“.
 
Näitus hõlmab perioodi Kaitseliidu ajaloost 1925. – 1940., Omakaitse ajajärku 1941.-1944. ja taasloomist aastal 1990. Saaremaa Sõjavara Seltsi juhataja Margus Sinimetsa sõnade kohaselt said nad idee korraldada selline väljapanek tänavu kevadel Pärnu Muuseumis üleval olnud Kaitseliidu ajalugu käsitlenud näituselt.

“Meie soov oli seda väärt ettevõtmist edasi arendada ja panna kokku üle aegade suurejoonelisem väljapanek täielikult komplekteeritud Kaitseliidu vormikomplektidest, kaasates selleks seekord lisaks erakogudele ka riiklikke muuseume,” ütles Sinimets, kelle sõnul tulid selle mõttega erinevad pooled kohe ka kaasa.

“Sõjamuuseumi kogust  saime raudtee-Kaitseliidu esindusvöö ja Kaitseliidu muuseumilt  väga haruldase Kalevi malevkonna mundri,” tutvustas väljapaneku pärleid Sinimets. “Üliharuldased on ka 1918. aasta Saksa okupatsiooni- (Omakaitse) ja Vabadussõja aegsed Kaitseliidu käiselindid. Haruldasi käiselinte on ka sõjaeelsest perioodist,” lisas ta.

Peale selle sai näituse tarbeks valmistatud neljateistkümne sõjaeelse Kaitseliidu malevkonna lippude üks ühele koopiat, Lisaks eksponeeritavatele täismundritele on väljas ka suurim seninähtud kogus käiselinte.

Näitusel välja pandud esemed on pärit  Eesti Sõjamuuseumist, Eesti Ajaloomuuseumist, Kaitseliidu Muuseumist ja mitmest erakollektsioonist. Lisaks on kasutatud Riigiarhiivi ja Filmiarhiivi materjale.
Näitus jääb avatuks aasta lõpuni.