et
en
Teksti suurus:
A A A

Tallinna noorkotkaste Mererühm paiknes muuseumi-sõjalaevale Ristna.

29.09.2015
Ristna Lennusadamas, taamal kail paistmas sõsarlaev Suurop.
Autor: Juta Sõueauk
Vastavalt saavutatud kokkulepetele kolis Noorte Kotkaste Tallinna maleva Mererühm, mis seni tegutses Lennusadamas muuseumi-miinijahtijal Sulev M312, üle samas seisvale muuseumi-patrull-laevale Ristna P422. Sel puhul toimus 28. septembril Ristna pardal noorkotkaste rivistus ja masti heisati tunnusvimpel.
 
Ristna, algse nimega Rihtiniemi, on ehitatud Soomes 1957. a miinitraaleriks ja hiljem ümber ehitatud patrull-laevaks. Laeva pikkus on 31 m, veeväljasurve 100 t, kiirus 15 sõlme ja kohti on kuni 19 –nele meeskonnaliikmele. Laeval oli peamiselt õhutõrje- ja allveetõrjerelvastus.
1999. a kinkis Soome laeva koos ühe sõsarlaevaga Eesti Mereväele, kust need anti hiljem teenistusest välja arvamisel üle Sõjamuuseumile museaalideks. Aastail 2009 – 2014 oli Ristna veelkord aktiivses kasutuses Kaitseliidu Meredivisjoni ja Mereväekooli õppelaevana. Alates 2015. a on Ristna taas muuseumlaevana Lennusadamas. Sõsarlaev Suurop on aga olnud Lennusadamas juba mõned aastad külastatav kaile tõstetuna.
 
Ristnale pärast sõitude lõpetamist püsivat rakendust pole leidunud, kuid muuseumil on kavas hoida laev sõidukorras. Mere-noorkotkastel võimalik kasutada Ristnat sarnaselt Sulevile teoreetiliste õppetundide, aga lisaks ka esmaste praktiliste õppetundide ja teatud muude mereürituste läbiviimiseks ning ühtlasi mõningate vahendite hoiuks. Tegemist on täiesti asjakohase ujuvbaasiga mere-noorkotkastele. Sõiduvõimalused on küll minimaalsed tänu suurele ressursikulule ja amortisatsioonile. Siiski peetakse plaane ja otsitakse sponsoreid ka väljasõitudeks sobiva ökonoomsema laeva kasutuselevõtuks, millega oleks võimalik praktiseerida teistegi malevate mererühmade liikmeil.

Ristna on üldjuhul külastajatele suletud. Laeva haldajaile noorkotkaste tegevusest märkimisväärseid lisakulusid ei teki.