et
en
Teksti suurus:
A A A

Vabariigi aastapäeva paraadil saab näha Naiskodukaitse ja Kaitseliidu üksusi

23.02.2017
Akadeemilise malevkonna üksus paraadi proovis 2016
Autor: kaitsevägi
24. veebruaril kell 12 algaval Eesti Vabariigi 99. aastapäeva paraadil Tallinnas osalevad ka Naiskodukaitse ning Kaitseliidu Harju, Rapla ja Tallinna maleva üksused.
Kuna Naiskodukaitsel on tänavu 90. aastapäev, siis on sel aastal kavas mitmeid tavapärasest erinevaid ettevõtmisi. Üks nendest on osalemine Eesti Vabariigi aastapäeva paraadil.  Eraldi üksusena ollakse talvisel paraadil esmakordselt, kuigi Kaitseliidu erinevates üksustes on igal aastal olnud ka naiskodukaitsjaid.
 
Naiskodukaitsel on väljas kaks rühma, mis on komplekteeritud Tallinna ja Harju ringkondade baasil. Liputoimkond ja üks rühm kannab Naiskodukaitse talvist pidulikku vormi, teine rühm on talvises välivormis rakmete, kiivrite ja tabelrelvastusega. Selline jaotus iseloomustab hästi kogu organisatsiooni olemust. Igal naiskodukaitsjal on võimalus olla ametikohal sõjaaja struktuuris, samas täidetakse mitmeid ülesandeid, mis on riigikaitse mõistes toetava iseloomuga. Näiteks sinilille kampaania, tegevus noortega, elanikkonnakaitse jne.
 
Kaitseliidu liputoimkond on paraadil mehitatud Kaitseliidu peastaabis teenivate tegevväelastega: lipuohvitser on major Madis Morel,  lippur kapten Meelis Ivask ning lipusaaturid major Villem Sedrik ja kapten Iivo Heilo.
 
Harju maleva miinipildujarühm on komplekteeritud Männiku malevkonna kaitseliitlaste baasil. Miinipildujarühm  on osalenud  kaitseväe ja Kaitseliidu  suurõppustel ja võtnud osa ka liitlasvägede  lahinglaskmistest ja koostööharjutustest. Miinipildujarühma lippuriks on Indrek Grünberg, kes on  ka Harju  maleva miinipilduja rühma rühmaülem. Lippuri assistendiks on Carlos Niitsoo, kes on sama rühma rühmavanem.
 
Rapla malevast osaleb paraadil lahingukompanii 90 mm tankitõrjekahuri rühm, mis on mehitatud ja komplekteeritud Märjamaa üksikkompanii kaitseliitlastest. Rühm osaleb aktiivselt kõikidel suurematel Kaitseliidu õppustel nagu Hunt, Orkaan, Põhjakonn. Tankitõrjekahuri rühma juhib nooremleitnant Mati Mäe. Märjamaa üksikkompanii lippu kannab nooremleitnant Aavo Väli.
 
Tallinna maleva lippu kannab paraadil lipnik Tõnu Kõrge.
 
Tallinna malevast saab paraadil näha Põhja kompaniid, mis korraldab iga aasta detsembri alguses Tallinnas linnalahingu kontrollharjutust. Kolm kuud tagasi harjutati Tallinna lennujaama kaitset. Kompaniiülem on kapten Tanel Järvet, kes on ka Põhja üksikkompanii pealik. 
 
Lisaks osaleb Tallinna malevast paraadil ka akadeemilise malevkonna rühm, mis sai alguse sai alguse 1. detsembril 1924. aastal.

Kaitseliidu Tallinna maleva Toompea malevkond paneb 24. veebruari hommikul alates kella kaheksast Tallinnas Reaalkooli juures asuva Vabadussõja mälestussamba juures välja auvalve. See on pikaajaline traditsioon, austamaks Vabadussõjas langenud õpilasi ja õpetajaid. Tallinna maleva poolt pannakse Reaalkooli mälestussambale pärg. Tseremoonial osalevad ka akadeemilised organisatsioonid.