et
en
Teksti suurus:
A A A

Vantaa reservväelased võõrustavad Eesti taasiseseisvumispäeval naiskodukaitsjaid

17.08.2010
19.-21. augustil külastavad Tartu ja Viru ringkonna naiskodukaitsjad Vantaa reservväelasi. Õppereisil tutvutakse Soome riigikaitsesüsteemiga ja korraldatakse traditsioonilised laskveõistlused naiskodukaitsjate ja Vantaa reservväelaste liidu vahel.
Külastatakse Igori muuseumi. Tutvutakse Uppinieme garnisoniga, kus naiskodukaitsjaid võtab vastu kaptenleitnant Mika Salin. Kirkkonummel, kus Uppinieme garnison asub, on lubanud liituda naiskodukaitsjatega ka Upinnieme Merekaitseringkonna esindus ja Rannikusõdurikodude Kogu esindajad, kes tutvustavad garnisoni tegevust, Uppinnieme sõdurikodu ja simulatsioonikeskust.

Garnison on üks Soome suuremaid mereväe garnisone, Soome lahe merekaitse peabaas,
mis alustas tegevust 1956. aastal Porkkala garnisoni nime all.

Upinnieme rannikusõdurikodus, mis alustas tegevust 1960. aastal ja on rannikusõdurikodude hulgas suurim, võtavad vastu Rannikusõdurikodude Kogu esimees Anne Kärki ja sõdurikodu ülem Raili Pursi.

Naiskodukaitsjatega tuleb külaskäigul tutvuma ka Inkoo maakonnavalitsuse esimees Heimo Hakala, kelle isa võttis osa võitlustest Eesti iseseisvuse eest.

Naiskodukaitsjate oskused pannakse proovile kombineeritud rajal ja viiakse läbi ka traditsioonilised laskevõistlused naiskodukaitsjate ja Vantaa reservväelaste liidu vahel. Laskevõistlust on plaaninud võimaluse korral vaatama tulla ka Upinnieme merekaitse ringkonna ülem.

Teisel päeval sõidutatakse naiskodukaitsjad mereväekaatriga sõjaväele kuuluvale Mäkiluoto saarele, mida tutvustab leitnant Jari Into. Mäkiluoto saar on kaitseväe käsutuses olev saar, kuhu tsiviilisikuid ei lasta. Naiskodukaitsjatele on taodeldud külaskäiguks merekaitse ringkonna eriluba
Kuigi alates 2005. aastast saarel aktiivset tegevust ei toimu, on Mäkiluoto pearelvastus ka praegu töökorras ja seal võib pidada õppusi.

Naiskodukaitsjate ja Vantaa reservväelaste kohtumine toimub Eesti taasiseseisvumispäeval juba kolmandat aastat. 2009. aastal võõrustas Naiskodukaitse Tartu ringkond soomlasi, 2008. aastal soomlased naiskodukaitsjaid.

2009. aastal annetas Helsingin Seudun Reserviläispiiri r.y. (vana Helsingi Suojeluskuntapiiri) teenetemärgid rahvusvahelise koostöö edendamise eest Tartu malevast major Ülar Vommile, leitnant Arvo Sagurile, nooremleitnant Kuido Külmale, Kristi Linnule ja nüüdseks Viru ringkonnas tegutsevale Kristel Kitsingule. Tartlastele anti tunnustus üle käesoleva aasta 1. augustil, Kitsingule eeloleva nädalavahetuse külaskäigul.

Soome reservväelaste liit on asutatud 1955. aastal, sinna kuulub 18 maakondlikku osakonda ja 357 liikmesorganisatsiooni. Liikmeid kuulub sinna umbes 34 000. Vantaa reservväelaste liit (VaRes) on Reserviläisliitto allorganisatsioon.