et
en
Teksti suurus:
A A A

Viljandis etendub vaatemänguline ja muusikaline ajalootund

26.06.2010
Võidupüha tähistamise raames etendub 22. juuni õhtul kell 21.30 Viljandi lauluväljakul kontsertetendus "Henrik, Liivimaa kroonik ehk miks mäletada Ümerat?"
Tegemist on Ümera lahingu 800. aastapäevale pühendatud etendusega, mis siiski erineb tavanäidendist. Pigem võib toimuvat nimetada publikut kaasavaks, vaatemänguliseks ja muusikaliseks ajalootunniks.

Lavastaja, Viljandi Kultuuriakadeemia, lavakunstide osakonna juhataja Jaanika Juhanson ütles, et ehkki näidendis näeb ka Ümera lahingut kajastavaid võitlusstseene, ei ürita etendus pelgalt peegeldada toona, 800 aastat tagasi toimunut. "See pole lahingu taaskehastamine rohkem või vähem elutruus vormis, vaid pigem lihtsal, kuid mitte lihtsustatud kujul ajalootund, kontsert- ja liikumiskava, mis tegeleb küsimustega: kuidas me mäletame oma ajalugu ning kuidas mäletada Ümera lahingut ja mida sellest mäletada? Ehk siis kandvaks teemaks on rahvuse ja rahvaste mälu vaadates Ümerale tänasest päevast." Lavastaja Jaanika Juhanson ütles, etenduse sisu ei rõhu ühele tõele, vaid Ümera lahing mängitakse läbi, et aru saada ka endist, enda ühiskonnast ja keskkonnast siin ja praegu. "Ning ka publikul on selles oma oluline roll," lisas Juhanson.

Etendus toimub Viljandi Lauluväljakul, publik istub laulukaare astmestikul ning Viljandi lauluväljaku väikese oru servadel ja ühel hetkel ka oru keskel. Publikul on soovitatav kaasa võtta istumisalused!

Kontertetendusega "Henrik, Liivimaa kroonik ehk miks mäletada Ümerat?" on tegemist on kahetunnise muusikalise vaatemänguga Eesti muinasajaloo teemadel, aluseks eesti ajaloolase Andrei Hvostovi näidend "Henrik". See on Ümera lahingu eel- ja järel-lugu, ajalooline taust ja selle käsitlused läbi Läti Henriku vaatepunkti, millele sekundeerivad või vastanduvad tänapäevased seisukohad. Kandvat osa, Läti Henrikut kehastab/ loeb Pärnu Endla Teatri näitleja Priit Loog. Teistes kesksetes osades on viis noort meesnäitlejat Cabaret RhizomeŽist - Ajjar Ausma, Anatoli Tafitšuk, Johannes Veski, Joonas Parve, Päär Pärenson ning 20 teatritudengit Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiast. Muusikalist külge veavad liivi-eesti bänd Tulli Lum ja eesti bänd Oort. Läbivalt on kaasatud Sakala meeskoor.