et
en
Teksti suurus:
A A A

Viru malev korraldas muinsuskaitsekuu raames Pitka maakodus heakorratalgud

12.05.2009
Kaitseliidu Viru maleva Väike-Maarja rühm koos eriorganisatsioonidega korraldas 8. mail Väike- Maarja vallas Ebaveres Johan Pitka maakodus koristustalgud.
Eesmärk oli Muinsuskaitseameti poolt korraldatava muinsuskaitsekuu raames osaleda kultuurimälestiste ja kultuuriväärtuslike paikade korrastus- ja heakorratöödel. Sõltumata omanikust on mälestised tähtis osa ühisest ajaloost ja rahvusidentiteedist. Kõigil on oma kodukohas paigad, mille üle ollakse uhked ja mida näidatakse meelsasti oma külalistele. Sel päeval oli võimalus anda oma panus mälestiste säilimise heaks.

Tegus korrastustöö Pitka maakodus kulges ajaloohõnguliste arutelude saatel: mõtiskleti kus võinuks paikneda admirali suur raamaturiiul või mis ja kui hästi säilinud on. See päev pani nii mõnegi organisatsiooni liikme ajaloolisi paiku rohkem hindama ja minevikust huvituma. Mõisteti, et kõigil on võimalus anda oma panus mälestiste säilimise heaks.

1936. aastal ostis Johan Pitka omale Virumaale Ebavere mäe jalamile Lilleoru talu. Vaikset maakodu otsis admiral mitmelt poolt, kuid kõige sobivamaks osutus Ebavere kant. Ebaveres oli küllaldaselt rahu, kaunist loodust ja suuremad asulad polnud kaugel. Ta tahtis pühenduda memuaaride kirjutamisele.
Pitka käis oma maakodus tihti. Laupäeval tuli koju poole viiese rongiga Kiltsi jaamast kolm kilomeetrit jalgsi, pühapäeva õhtul samal viisil tagasi. Kui hommikuti mängiti raadios hümni, heiskas ta lipu talu lipuvardasse, mis on ajaloolises paigas ka praegu olemas.

Admiral Pitka Ebavere maakoju on tamme istutanud president Arnold Rüütel ja kindralleitnant Johannes Kert.

Muinsuskaitsekuul korraldab Muinsuskaitseamet heakorratalgud Eesti kalmistutel, Vabadussõja mälestusmärkidel ja teistes Eesti ajaloo ja kultuuripärandiga seotud paikades.

Talgud toimivad eri paigus kõikjal Eestis. Talgutöid teevad ja aitavad läbi viia kodanikuühendused, ministeeriumid, Muinsuskaitseamet, maa- ja vallavalitsused, Eesti Evangeelne Luterlik Kirik.