et
en
Teksti suurus:
A A A

​Virumaal liigub Põhjakonn

08.09.2017
Õppus "Põhjakonn" 2016
Autor: Kristjan Prii
Reedest pühapäevani, 8.-10. septembrini toimub Ida- ja Lääne- Virumaal Kaitseliidu taktikaõppus Põhjakonn. Juba üheksandat korda korraldatav õppus käib nelja Virumaa valla territooriumil. Lisaks Eesti kaitseväe ja Kaitseliidu, Leedu, Suurbritannia ja Ameerika Ühendriikide üksustele osalevad esmakordselt ka liitlased Prantsusmaalt, Kanadast ning Lätist.
Taktikaõppus Põhjakonn, mis on alguse saanud vabatahtlike kaitseliitlaste eestvedamisel ja oli algselt mõeldud kahe maleva vahelise lahingtegevuse harjutamiseks, on kasvanud suureks regionaalseks õppuseks.
 
Põhjakonnal keskendutakse Kaitseliidu üksuste ja staapide vahelise koostöö harjutamisele lahingtegevuse planeerimisel ja läbiviimisel. Oma oskusi treenivad Viru, Alutaguse, Järva ja Jõgeva malevate kaitseliitlased koos välispartneritega Lätist ja Suurbritanniast. Vastutegevust pakuvad treenijatele võitlejad Leedu KASP-ist, Tartu, Tallinna ja Rapla maleva kaitseliitlased ning Kanada mehhaniseeritud jalaväe kompanii. Lisaks on õppust toetamas Kaitseväe ja Kaitseliidu erinevad  struktuuriüksused.
 
Põhjakonna õppusele on kaasatud nii meie liitlaste kui Eesti kaitseväe soomustehnika.
 
Kolmepäevasel õppusel imiteeritakse mitmeid lahingtegevusi. Kõik lahingud korraldatakse  vastavalt avaliku korra eeskirjas sätestatud öörahule. Kella 23.00 -st kuni kella seitsmeni hommikul võib esineda üksikuid laske ja valgusrakettide kasutamist hõredalt asustatud aladel. Intensiivseimad lahingtegevused toimuvad laupäeval ja pühapäeval, 9. ja 10. septembril Sonda ,Ulvi, Põlula, Lavi, Kõrma, Miila, Nõmmiste ja Viru – Kabala piirkonnas.
 
Õppuse korraldajad paluvad kõigil olla liikluses tähelepanelikud. Lahingute imiteerimise käigus võib esineda ajutisi liikumispiiranguid, samuti liiguvad Virumaa teedel lahingumasinad.
 
Osalejad järgivad kõiki piiranguid ja nõudeid, mis tulenevad õigusaktidest nii eraomandi kui keskkonnakaitse osas.