et
en
Teksti suurus:
A A A

Võidupüha tähistatakse maakaitsepäevadena kõigis maakondades

20.06.2015
Tänavune keskne Võidupüha paraad toimub 23. juunil Hiiumaal Kärdlas, ent Kaitseliidu eestvedamisel tähistatakse seda kõigis Eesti maakondades.
Alljärgnevalt väike ülevaade Maakaitsepäevadest malevates:

Alutaguse malev
Sellel aastal korraldab Alutaguse malev esmakordselt Maakaitsepäeva Kiviõlis. Kella 12.00-15.00 toimub relva- ja tehnikanäitus ning pakutakse sõdurisuppi. Kell 15.00 algab paraad, kus osaleb Kaitsevägi, noorkotkad, naiskodukaitsjad kodutütred, Soome sõprusreservväelased ning Eestis elavad Ukraina kasakad, osalevad ka liitlased Ameerika Ühendriikidest.

Järva malev
Järva malev tähistab Maakaitsepäeva Väätsal. Kell 10.00 asetatakse pärjad Müüsleri Vabadussõja ausambale. Kell 13.00 toimub Väätsa Rahvamaja juures perepäev, kus on infopunktid, toimuvad laskmised ning viiakse läbi sõdurielu tutvustav tegevuspunkt. Kohal on ka ameeriklased oma Hummeritega. Kell 16.00 saab alguse kaitseväeline jalutuskäik ning kell 17.00 süüdatakse tuli Türi Võidutule altaril.

Jõgeva malev
Jõgeva malev peab Võidupüha sel aastal Põltsamaal. Maakaitsepäeval toimub maleva pidulik rivistus, näidatakse relvi ja tehnikat, Naiskodukaitse jagab sõdurisuppi. Lisaks on kohal ka ameeriklased oma Hummeritega.

Pärnumaa malev
Pärnumaa malev tähistab Maakaitsepäeva tänavu piduliku rivistusega Kilingi-Nõmmes, kus tunnustatakse maleva parimaid kaitseliitlasi. Toimub näidislahing, OPER (otsi, päästa, evakueeri rühm) demonstreerib oma oskusi. Näidatakse Kaitseliidu ning julgestuspolitsei relvastust ja varustust, Päästeameti tehnikat.

Põlva malev
Põlvamaa maakaitsepäev toimub Ridali lennuväljal. Lisaks traditsioonilisele pidulikule võidutule vastuvõtmise ja jagamise tseremooniale ning pääste- ja kaitsejõudude tehnika demonstratsioonile toimuvad lennuväljal mitmed huvitavad ja vaatemängulised aktsioonid.
Nimelt pakub lõbusat kaasa elamist kaitseliitlaste ja abipolitseinike mullijalgpalli matš. Pärast mängu on kõigil huvilistel võimalus mulli sees palli taga ajamine ka ise järgi proovida.
Põnevust ja närvikõdi ning tuld ja suitsu saab näha Kaitseliidu näidislahingul. Lennuväljal olles ei saa üle ega ümber lennukitest ning nii pakub Ridali lennuklubi sel päeval võimalust huvilendudeks ja tutvustab lennutehnikat.
Põlvamaa maakaitsepäev Ridali lennuväljal algab kell 11:00 ning kulmineerub Presidendi läkitatud võidutule jagamise tseremooniaga kell 14:00. Nii saavad võidutulest alguse valdade jaanituled Põlvamaal ning ka kõigil teistel soovijatel on võimalus võtta võidutulest tuli oma kodusele jaanilõkkele.
 
Rapla malev
Rapla maleva Maakaitsepäev toimub Järvakandis. Kell 13.00 toimub Kaitseliidu taasloomise  mälestuskivi juures noorkotkaste ja kodutütarde pidulik valve andmine. 13:30 toimub pidulik jalutuskäik Järvakandi staadionile, kus toimub perepäev ja jagatakse sõdurisupp.

Saaremaa malev
Kell 12.00 Saaremaa maleva uue lipu naelutamine ning õnnistamine Kuressaare Laurentiuse kirikus. 
Kell 13.00  Päevakohased sõnavõtud ja pärja asetamine Vabadussõjas langenute monumendile. Marss vabadussõja ausamba juures.
Kell16.00 Pöide malevkonna lipu naelutamine ja õnnistamine ning KL Saaremaa maleva lipu üleandmine Pöide kirikus ja võidutule tseremoonia Pöide kiriku ees. Osaleb brigaadikindral Kiili.

Sakala malev
23.juunil toimub Viljandi lauluväljakul ja selle ümbruses Maakaitsepäeva raames Kaitseliidu Sakala maleva eestvedamisel Viljandimaa Ohutuspäev.
Tegemist on kogupere päevaga, mille üks eesmärkidest on ohutusalane teavitustöö ja jõustruktuuride funktsioonide ning igapäevaste tegevuste tutvustamine.
14.00 Päeva avamine, Viljandi linnapea Ando Kivibergi tervituskõne
14.00 - 18.00 Kaitseliidu ja jõustruktuuride näitus
14.10 Kaitseliidu demonstratsioon
14.35 Punase Risti demonstratsioon
14.55 Politsei demonstratsioon
15.10 Politsei- ja piirivalveamet vestlusteema „Abipolitseiniku roll kogukonna turvalisuses“
15.30 Päästeameti ja Punase Risti demonstratsioon
15.55 Korstnapühkija etteaste
16.10 Eesti Politsei- ja Piirivalveorkester koos Naiskodukaitse ja Kodutütarde projektkooriga
16.30 Kaitseliidu rivistus, laval Meeskoor Sakala ja Viljandimaa Kammerkoor
17.00 Võidutule jagamine maakonda
17.15 Eesti Politsei- ja Piirivalveorkester koos Meeskoor Sakala ja Viljandimaa Kammerkoor. Solist Mikk Dede.
Mõisapargis: 
14.00 Batuudid ja näomaalingud Mulgimadinalt
14.00 - 18.00 Maanteeameti tegevused lastele: pöörlev auto ja vigurrada
14.00 - 18.00 Tervisetuba
15.00 Kaitseliit pakub suppi

Tallinna ja Harju malev
Tallinna ja Harju malev tähistavad tänavu Maakaitsepäeva koos Harku vallas Tabasalu kardirajal. Maakaitsepäeval demonstreeritakse pealtvaatajatele kaitsejõudude ja erinevate jõustruktuuride tehnikat ja varustust ning peetakse maha üks tõeline lahingutegevus. Ajaloolise vaatemängu toob pealtvaatajateni ajalooklubi Frontline eesti, kes jäljendab Eesti Vabadussõja lahinguid. Läbi selliste ürituste õpimegi oma maad kaitsma ja enda eest seisma.

Tartu malev
Tartu maleva Maakaitsepäev toimub sel aastal Tartu linnas Vabaduse puiesteel ja Raekoja platsil. Toimuvad relvade ja tehnikanäitus, Naiskodukaitse jagab sõdurisuppi ja teeb heategevusliku loterii Tartu Naiste Varjupaiga toetuseks. Samuti tunnustab Tartu maavanem maakonna kaunimaid kodusid.

Valgamaa malev
Valgamaa malev korraldab 21. juunil Valgas Maakaitsepäevale pühendatud perepäeva. Perepäev toimub Valga Militaarteemapargis. Kaasa löövad Valga päästekomando koos Läti kolleegidega, PPA ja Valga Avatud Noortekeskus. Perepäeval jagatakse ka sõdurisuppi.

Viru malev
Võidupüha ja maakaitsepäeva tähistamine algab teisipäeval kell 10 mälestustseremooniaga Eesti vabaduse eest langenutele Vabadussõja ausamba juures Viru-Jaagupi kalmistul.
Pärjad asetavad ausamba jalamile Lääne-Viru maavanem, Vinni vallavanem, Kaitseliidu Viru maleva pealik, Lääne-Viru omavalitsuste liidu tegevdirektor, jõustruktuuride juhid, sõjaveteranid.
Maakaitsepäeva perepäev algab kell 11:00 Vinni-Pajusti gümnaasiumi esisel platsil. Kõigil huvilistel on päeva jooksul võimalik külastada kaitseväeüksuste ja eriteenistuste tehnika, varustuse ja relvastuse väljapanekuid.
Kaitseliit tutvustab tehnikat ja relvi, tegevusi on nii lastele kui täiskasvanutele. Lisaks toimuvad mitmed võistlused, on avatud õpitoad.
Kell 12:00 algab kontsert, kus esinevad Rakvere linnaorkester, Võhu kapell, Pajusti rahvatantsijad ja Roela meesansambel.
Kell 14:00 algab Kaitseliidu pidulik rivistus ja rongkäik koos omavalitsusjuhtide ja orkestriga Vinni-Pajusti raamatukogu parklast läbi aleviku gümnaasiumi ette. Gümnaasiumi juures annab maavanem Marko Tormi Võidutule  Lääne-Viru valdade ja linnade juhtidele.
Kõhu täidab Kaitseliidu Viru maleva naiskodukaitsjate valmistatud sõdurisupp. Päeva juhib Samuel Golomb.

Võrumaa malev
Kell 14.00 – 18.00 toimub Võru linnas Tamula rannas sõjalis-sportlik perepäev ja Kaitseliidu relvastuse ja varustuse näitus.
18.00 – 18.30 Jõuab  Tamula randa Võidutuli. Presidendi saadetud tuld jagab kõigile soovijatele Võru maavanem.
18.30 – 21.00 Jätkub  Tamula rannas kultuuriprogramm.