et
en
Teksti suurus:
A A A

Võidutule viivad maakondadesse järjepidevuse kandjad

29.05.2009
23. juunil toimub traditsiooniline Võidupüha paraad Kaitseliidu korraldusel Jõgeval, kus rivis on kaitseliitlased, kaitseväelased, naiskodukaitsjad, noorkotkasd, kodutütred ning Kaitseliidu koostööpartnerid ja külalised. Võidupüha kõne peab ning võidutuld jagab tuletoojatele Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves.
Kaitseliit tähistas 11. novembril 2008. aastal 90. aastapäeva. 17. veebruaril 1990. aastal taasloodi Eesti Kaitseliit Järvakandis rahva omaalgatuse korras. Taasloomisest möödub järgmisel talvel 20 aastat.

Järjepidevuse ja kestvuse märgina valiti tänavuse võidutule maakondadesse viijateks kaitseliitlased, kes olid organisatsiooni taasloomise juures ja on aktiivsed liikmed oma kodumalevates tänini.

Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves annab võidutule maakondade tuletoojatele üle 23. juunil kell 11 algaval võidupüha paraadil Jõgeva keskväljakul. Iga maleva kaitseliitlane viib võidutule kodumaakonda, kus see antakse maakaitsepäeva tähistamise üritustel omakorda üle valdade/linnade esindajatele, et see jõuaks nii kogu Eesti jaanituledeni.

Malevate pealikud iseloomustavad tuletoojaid kui pühendunud ja tegutsemistahtelisi mehi, kes on panustanud oma vaba tahet ja aega organisatsiooni arendamisse ning on järjepidevuse väsimatud hoidjad.

Suurem osa tuletoojatest on kohalike malevate üksuste juhid ning tunnustatud erinevate Kaitseliidu teenetemedalite ja teenetemärkidega.

2009. aasta tuletoojad on:

Alutaguse malev: vanemseersant Kalev Naur (53)

Harju malev: nooremleitnant Vello Siidar (54)

Jõgeva malev: vanemseersant Väino Joosua (48)

Järva malev: kapten Alfons Jakobson (53)

Lääne malev: Lääne maakond: seersant Kalle Porn (46) ja Hiiumaa: Avo Träder (64)

Põlva malev: nooremseersant Maidu Kukk (52)

Pärnumaa malev: kapral Arvo Talts (69)

Rapla malev: vanemseersant Jüri Beresnev (36)

Saaremaa malev: vanemseersant Leevi Naagel (50)

Sakala malev: seersant Urmas Feldmann (52)

Tallinna malev: nooremleitnant Erki Vaikre (36)

Tartu malev: vanemleitnant Kalev Konso (44)

Valgamaa malev: kapten Harri Tromp (55)

Viru malev: nooremveebel Eino Porval (56)

Võrumaa malev: nooremleitnant Jüri Allas (58)


Kaitseliidu 90 aastapäevaks kirjastas Kaitseliit raamatu "Eesti eest! Pilguheit Kaitseliidu lähiminevikku". See on ligi 300leheküljeline ülevaateraamat Kaitseliidu ja tema eriorganisatsioonide taasloomisest; see heidab pilgu kõigi viieteistkümne Kaitseliidu maleva taasloomisele ning tegevusele aastatel 1988 - 2008. Raamatu veergudelt leiab kindlasti ka üht teist huvitavat selle aasta tuletoojate tegevuse kohta Kaitseliidus.

Raamat on müügil raamatupoodides ja Kaitseliidu malevates.

Varem on võidutule maakonda viinud Kaitseliidu malevate pealikud, tublimad vabatahtlikud kaitseliitlased, maakonnast pärit kõrgeima auastmega kaitseväelased ning ka välismissioonidel osalenud kaitseliitlased. 2007. aastal viisid võidutule maakondadesse naiskodukaitsjad ja kodutütred, mullu kaitseliitlased koos noorkotkastega.

Võidutule maakondadesse saatmise komme pärineb aastast 1936, kui president Konstantin Päts süütas pealinnas võidupühaüritustel võidutuletõrviku ja mootorratturitest kaitseliitlased viisid tule laiali üle riigi igasse linna ja maakonda.