et
en
Teksti suurus:
A A A

​Eesti mälestab Vabadussõjas langenuid

03.01.2019
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva tähistamine Kuressaares 2018
Autor: Taavi Tuisk
Täna kell  10.30 tähistatakse Tallinnas Reaali Poisi skulptuuri ees vaikuseminutiga 99 aastat tagasi kehtima hakanud Vabadussõja relvarahu ning mälestatakse Eesti vabaduse eest langenuid.
Vaikuseminutiga, mida saadavad kirikukellade ja laevavilede helin, austatakse neid eestlasi ja välismaalasi, kes võitlesid Vabadussõjas ja andsid seal oma elu Eesti vabaduse eest.
 
Mälestuspäeval peavad kõne peavad kaitseminister Jüri Luik, Reaalkooli õpilane Erko Olumets ja Eesti Korporatsioonide Liidu esindaja Hains Tooming.
 
Ühtlasi asetatakse pärjad Ferdi Sannamehe skulptuuri Reaali Poisi jalamile Eesti rahvalt, Kaitseliidult, Kaitseväelt ja diplomaatiliselt korpuselt.
 
Kaitseliidu malevad asetavad Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva puhul pärjad Vabadussõja mälestussammastele üle Eesti.
 
3. jaanuaril 1920 kell 10.30 jõustus Eesti Wabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel sõlmitud vaherahu sõjategevuse lõpetamiseks kuni 10. jaanuarini. Õnneks sõjategevust uuesti ei alustatud ja  2. veebruaril 1920. aastal sõlmiti Tartus rahuleping ja Vabadussõda oli lõppenud Eesti võiduga.
 
Vabadussõda kestis 402 päeva ning Eesti kaotas sõjas üle 6000 inimese, neist ligi 4000 otseses lahingutegevuses.