et
en
Teksti suurus:
A A A

Gustav Lokotari mälestusvõistluse rändauhind läks Viru malevale

30.10.2018
G. Lokotari mälestusvõistlus
Autor: Elmet Orasson
Laupäeval, 27. oktoobril Sakala maleva Väliste lasketiirus lumemöllus toimunud võistluse tulemused andsid võidu Viru maleva esindusvõistkonnale Tallinna maleva ja Rapla maleva esimese võistkonna ees.
300 meetri distantsilt lamades 30 lasulise harjutuse sõjapüssidest võitis individuaalselt Guido Riisalu Sakala esimesest võistkonnast virulaste Sander Gutmanni ja Enno Jersovi ees. Laskmise vintpüssist SKY võitis Elmet Orasson Tallinna malevast jälle kahe virulase Andres Lepiku ja Vahur Saaremetsa ees.
 
Viru maleva sisese jõukatsumise võitis Kadrina üksikkompanii võistkond Rakvere malevkonna ja Tapa malevkonna  ees.
 
Tormise päeva lõpus pakkusid Sakala Naiskodukaitse kokad maitsva sooja supi ja kohvi saiakesega oma staabihoone mõnusas söögitoas ning juttu jätkunuks seal veel kauaks.
 
Viru malev tänab Sakala kaasvõitlejaid järjekordse toreda koostöö ja abi eest ning kõiki osalejaid ootame järgmisel aastal jälle ühte lasketiiru.
 
Gustav Lokotar sündis 12. oktoobril 1899 aastal Virumaal Kalvi vallas Koila külas Kärneri talus.  Kooliteed käis Koila külakoolis, Viru- Nigula kõrgemas algkoolis ja jätkas Tallinnas, kus Vabadussõja alguses tegi kaasa koolipoiste pataljonis kiirkorras lahingu- ja riviõppuse. Rindele ta ei sattunud, vaid 1920 aastal kutsuti sundteenistusse kaitseväkke. Narva kindluse suurtükigrupist suunati ta allohvitseride kooli, mille lõpetas 1921 aastal vanemallohvitserina. G. Lokotari laskuritee algab 1931 aastast kui kaadrilt nõuti klassinormi täitmist. Ta on üks kolmest Eesti laskurist, kes on täitnud Eesti Laskurliidu suurmeistri normi kolmest relvaliigist: 1934 a  täiskaliiberpüssist, 1935 a väikekaliiberpüssist ja 1938 a sõjapüstolist laskmises. 26. septembril 1935  Rooma MM -il tuli Gustav Lokotar esimese eestlasena maailmameistriks individuaalarvestuses ja sündis see  väikekaliibrilisest püssist põlvelt asendist laskmises.  Kokku on tema trofeedeks 12 maailmameistrivõistluste ja 18 Eesti meistrivõistluste kuldmedalit, üks individuaal- ja 6 meeskondlikku maailmarekordit ning 20 individuaal- ja 18 meeskondlikku Eesti rekordit laskmises, rääkimata paljudest hõbe- ja pronksmedalitest erinevatest harjutustest.  Gustav Lokotar kuulus 1937 aastal Helsingis ja 1939 aastal Luzernis Argentiina Karika võitnud meeskonda.