
1925-40. aastate Kaitseliidu ajalugu kajastava näituse koostas KL Toompea malevkonna liige Tiit Noormets Rahvusarhiivist ja see pandi üles koostöös Kaitseliidu muuseumi (Tanel Lään), Võrumaa maleva (n-ltn Villu Vasilkovski ja v-srs Uno Minka), Võrumaa Spordiliidu (Merike Ōun) ja spordikeskuse juhataja Maidu Lahtiga. Näitust sai vaadata 17. juunist 8. juulini.
1930. aastatel pöörati Kaitseliidus suurt tähelepanu sporditegevusele, eriti suusatamisoskuse arendamisele kaitseliitlaste seas.
Legendaarne mees Eesti suusaspordi ajaloos on Kaitseliidu peastaabi spordijaoskonna juhataja kapten Elmar Lepp, keda on nimetatud koguni Eesti suusatajate isaks – oli Eesti Talvespordi Liidu esimees 1933-37. Kaitseliidu suusavõistlustel saavutatud tulemustest võitis näiteks Vello Karristo Narva malevast Aegviidus 1940. a. jaanuaris esimese koha 18 km ja 50 km suusatamises, Noorte Kotkaste 5 km suusatamise A klassis võitis Aksel Rikkermaa Lääne malevast ja B klassis Hillar Pent Järva malevast.
1920. aastate keskel tehti algust organiseeritud laskespordiga: 1926. aasta kaitseliidupäeval viidi esimest korda läbi ka laskevõistlused. 1931. a. mais pidas Eesti Laskurliit oma esimesed avalikud võistlused, millede eesmärgiks oli selgitada meie parimate laskurite võistlustaset üldse ning leida kandidaadid sama aasta maailmameistrivõistlusteks Lvovis.
Kaitseliidu näitus Võru Spordikeskuses
Foto: Külli Leola
1930. aastatel tegutsesid näiteks Järva malevas laskurklubid Paides, Vajangul ja Tapal, treeningrühmad olid Türil, Koerus, Rakkes, Amblas, Kärus, Järva-Jaanis ja Esnas. Rahvusvahelistel laskmisvõistlustel tõid Eestile au ja kuulsust August Liivak, Ernst Rull, Johannes Pürn ja Jaan Pahk.
Kaitseliitlaste lemmikspordialadeks 1930ndatel olid veel orienteerumisvõistlused, raskejõustik, võrk-, jalg-, ja pesapall, purilennundus. Tallinna ja Tartu malevad korraldasid pikki jalgrattaretki.
Kaitseliidu meistrivõistlustel 30.-31. märtsil 1940 olid tõstmises parimad Tartumaa, Pärnumaa ja Valga malevate kaitseliitlased. Kaitseliidu ülema rändauhinna – Kalevipoja kuju sai esmakordselt Tartumaa malev. Maadluses paistsid silma Harju, Lääne ja Järva malevate rammumehed. Rändauhinna võitis teistkordselt Harju malev.
22. juunil toimus Võru Spordikeskuses heategevuslik kontsert „Laulud sõdurile“ ja lavale astusid üles meie tuntumad laulusolistid ja Eesti Kaitseväe orkester. Õhtut juhtis KL Tallinna maleva pealiku abi leitnant Madis Milling. Kontserdist tegi otseülekande ETV.
Maadlusvõistlus Kaitseliidu Tallinna maleva võimlas 1940
Foto: Kaitse Kodu!