et
en
Teksti suurus:
A A A

Kaitseliit mälestas admiral Pitkat

19.02.2024
Autor: Markus Sein
Kaitseliit ja Merevägi mälestasid tänasel admiral Johan Pitka 152. sünnipäeval peetud tseremoonial legendaarse sõjamehe ja ühiskonnategelase tegevust. 
Ühtlasi anti Eesti vabariigi aastapäeva künnisel üle uued auastmed kaitseliitlastele, sügisesel Ussisõnade õppusel osalenud reservväelastele ning jagati teenekamatele Kaitseliidu teenetemärke.
 
Johan Pitka auks pidas hingepalve Kaitseliidu peakaplan kapten Peeter Paenurm, Kaitseliidu ülem kindralmajor Ilmar Tamm ja mereväe ülem kommodoor Jüri Saska asetasid admirali mälestusmärgi juurde pärja.
 
Johan Pitka sündis 19. veebruaril 1872. aastal. Kaugesõidukapteniks õppinud Pitka moodustas 1917. aastal Tallinnas Omakaitse, millest sai tulevase Kaitseliidu eelkäija. Samal aastal organiseeris ta Eesti sõdurite koondamist kodumaale võitluseks Vabadussõjas.
 
Pitka organiseeris ka soomusrongide ja soomusautode ehitamist ning pani aluse Eesti merejõududele, mille esimeseks juhatajaks ta määrati. 1919. aastal sai Pitka kontradmirali auastme. Johan Pitkat autasustati ka Vabadusristi I liigi esimese järguga.
 
Pitka surma koht ja aeg on teadmata, arvatavasti hukkus ta 1944. aasta septembris.
 
Vt pilte siit: