et
en
Teksti suurus:
A A A

Kaitseliit mälestas langenud metsavendi

04.05.2021
Foto: Aart Nõmm
Pühapäeval toimus Raplamaal Vahastu lähedal  mälestusteenistus seoses 75 aasta möödumisega Eerik Varraku grupi metsavendade langemisest 4. mail 1946.
Mälestuskivi juures oli väljas auvahtkond kohalikust Kaiu rühmast, kohale olid tulnud ka grupp lähedasi.
Mälestusteenistusel pidas jutluse kaitseväe peakaplan kolonelleitnant Gustav Kutsar. Ta toonitas truudusetõotuse sõnumit, millele langenud metsavennad truuks jäid: kaitsta Eesti Vabariiki vaenlase vastu ning igal ajal olla valmis langenud kangelaste eeskujul oma elu ohverdama.
Kaitseliidu poolt asetas pärja erukolonel Manivald Kasepõld.
Eerik Varrak, ühendades ühtse juhtimise alla metsavendi aktiivseks üksuseks, seadis  eesmärgiks „hoida alal kodanikkude vaimset erksust, arendada ja liita kogu ühiskond tugevaks, elujõuliseks monoliitseks tervikuks - võitluseks kultuuri ja kõikide demokraatiliste vabaduste eest, teda ikestava ja rõhuva kommunistliku türannia vastu“.
Oma tegevusest ja organisatsiooni eesmärkidest tulenevalt kujutas Eerik Varrak nõukogude julgeolekuorganitele suurt ohtu. Seetõttu oli ka tema ning tema poolt juhitud metsavendade hävitamine okupatsioonivõimudele oluline, mis kahjuks ka õnnestus.