et
en
Teksti suurus:
A A A

Kaitseliit marsib suurimal kaitseväe paraadil

21.02.2014
Kaitseliidu üldlipu toimkond Vabariigi aastapäeva paraadil 2013.a.
Autor: Kaitsevägi
Eesti Vabariigi 96. aastapäeva paraadil Pärnus, mis küll osalejate arvu poolest jääb alla Kaitseliidu poolt 2012. aastal sealsamas korraldatud paraadile, osalevad ka nelja Kaitseliidu maleva allüksused.  
Kaitseliidu liputoimkond on paraadil mehitatud Kaitseliidu peastaabis teenivate tegevväelastega: lipuohvitser on major Neeme Kaarna, lippur nooremleitnant Kenn Keäri ning lipusaaturid major Iivo Heilo ja kapten Meelis Ivask.

KL Pärnumaa maleva koondkompanii on komplekteeritud  KL Pärnumaa maleva kolme malevkonna (Pärnu, Soontagana ja Kikepera) baasil. Üksuse varustus on sama, mis kaitseväe jalaväe üksustel. Relvastuses on siiski väike erinevus. Tankitõrje granaadiheitja on Iisraelis valmistatud B-300. 

Pärnumaa maleva koondkompanii ülem on malevapealiku abi leitnant (reservis) Romek Kosenkranius, kes kuulub Pärnu malevkonda, tsiviilis on ta Pärnu abilinnapea.  Lippur on Pärnu malevkonna pealik nooremleitnant (reservis) Tarvi   Markson, eraelus loomakliiniku omanik. Lipuassistent on Korbe malevkonna pealik nooremleitnant (reservis)  Raul Peetson, kes eraelus on OÜ Halinga juhatuse esimees ning tunnustatud põllumajandusettevõtja ja Halinga vallavolikogu liige. Teine lipuassistent on veebel (reservis) Marko Miiter, kes muuseas on osalenud rahutagamismissioonil.

KL Tallinna maleva Akadeemilise malevkonna rühma eesotsas marsib malevkonna pealik juulist n-vbl Gert Kaju. Liputoimkonna moodustavad rotalus (Korp! Rotalia liige) ja esticus (korp! Fraternitas Estica liige). Akadeemiline malevkond kannab soliidset tsiviilrõivastust, meesterahvaste puhul on selleks tume ülikond, peas kantakse oma organisatsiooni tekleid või ülikoolide mütse.  Allüksuse pealik, lippur ning lipu saatjad kannavad šärpesid (üle rinna ulatuv lai värvilint) ning rapiire (ajalooline traditsioon, mis sümboliseerib lipu kaitsemeeskonda).

Kaitseliidu relvaüksustena osalevad paraadil Harju maleva tankitõrjerühm ja Rapla maleva miinipildujarühm.

KL Harju maleva tankitõrjerühma eesotsas on Harju maleva taasasutajaliige leitnant Vello Siidar.  Üksuse relvastusse kuuluvad 90 mm tagasilöögita tankitõrjekahurid , granaadiheitjad Garl Gustav, kuulipildujad MG-3, isiklikud relvad on automaadid AK-4.

KL Rapla maleva miinipildujarühma juhib leitnant Kalev Kiviste, kes Kaitseliidus on alates aastast 1992. Eraelus on ltn Kiviste OÜ Kaiu EKO Metall tootmisjuht. Rapla maleva miinipildujarühm loodi 1999. aastal ja seda võib nimetada miinipilduja eriala teerajajaks Kaitseliidus.

Pärnus toimuva paraadi jälgijate ja linnarahva toitlustamise eest kannavad hoolt Pärnumaa malev ning Naiskodukaitse Pärnu ringkond, kes jagavad omavalmistatud maitsvat sõdurisuppi.

Taasiseseisvumisaja osalejate arvu poolest suurima paraadi korraldas 2012. Aasta Võidupühal Pärnus Kaitseliit. Kaitseliidu üksuste kõrval osalesid toona paraadil Kaitseväe ning Politsei- ja Piirivalveameti orkester ja riigikaitseõpilaste rühm. Siis oli paraadil rivis üle 1500 osaleja.

Rohkem Eesti Vabariigi 96. aastapäeva paraadist loe siit.