et
en
Teksti suurus:
A A A

Kaitseliit tähistab võidupüha Viljandis

23.05.2023
Autor: Margus Tafenau TREV2
Kaitseliit tähistab 23. juunil võidupüha Viljandis, kus pidupäev algab juba kell seitse hommikul riigilipu heiskamisega linnavalitsuse ees ning kulmineerub paraadi ja maakaitsepäevaga.
Päeva tippsündmus, paraad Viljandi Vabaduse platsil, algab kell 11.00 Vabariigi Presidendi saabumisega, kuid üksused hakkavad platsile rivistuma juba pool tundi varem. Paraadil osaleb üle 900 inimese nii Eestist kui välismaalt ja sellest teeb otseülekande Eesti Televisioon.
„Viljandi paraadi teeb kindlasti eriliseks taastatud Vabadussõja mälestussamba avamine, millega tasutakse auvõlg meie esiisadele, kes Eesti eest oma elu andsid,“ ütles paraadi peakorraldaja ja rivistaja ülemveebel Peeter Land. „Nii nagu alati, siis ka seekordne paraad tuleb seni tehtuist parim ning paraadil osalejad on oma ülesannete kõrgusel, et väärikalt võidupüha tähistada. Peamine on meeles pidada, et tegemist on pidupäevaga ning korrektse rivisammu kõrval on samavõrd oluline ka peomeeleolu.“
Päeva esimesele sündmusele, riigilipu heiskamisele järgneb taastatud Viljandimaa võidusamba avamine ning sellele pärgade asetamine.
„Viljandil on väga suur au sel aastal Võidupüha paraadi võõrustada.  Tänavu taastame Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba ning selle avamine ühtib Võidupüha paraadi kuupäevaga. Usun, et need kaks sündmust täiendavad ja võimestavad teineteist ning 23. juuni on üks pidulik, ilus ja kauaks meeldejääv päev nii viljandlaste kui kogu Eesti jaoks,“ ütles Viljandi linnapea Madis Timpson.
Vabariigi President  annab paraadil kaitseliitlastele ja naiskodukaitsjatele  üle võidutule, mille nad viivad edasi oma kodumaakondadesse. Võidutuli süüdatakse paraadipäeva hommikul, ühendades selle jaoks muinastule ja mälestustule. Uuendusena saab selle aastal paraadil võidutule koju viia ka Kaitseliidu küberkaitseüksuse esindaja. Küberkaitse üksuse võidutule põlemist saab virtuaalruumis jälgida üle kogu maailma.
Viljandis rivistuvad üles kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, kodutütred ja noorkotkad Lõuna maakaitseringkonnast. Lisaks partnerid politsei- ja piirivalveametist ning päästeametist. Liitlas- ja partnerriikidest osalevad paraadil esindused Soomest, Leedust, Lätist, Taanist, Poolast, Ameerika Ühendriikidest, Ühendkuningriikidest, Prantsusmaalt ja Rootsist.
Marsiviise mängivad kokku kolm orkestrit – Pärnumaa maleva orkester, Tallinna maleva ja Jõgeva maleva ühendorkester ja sõjamuuseumi sõjaväeorkester. Lisaks saab paraadil näha ka Sakala maleva torupilliüksust.
Võidupüha tähistamine kulmineerub kell 12:00 algava maakaitsepäeva ja tehnika näitusega Viljandi linnastaadionite parklates, kus saab näha nii Kaitseliidu, kaitseväe kui ka liitlasriikide tehnikat.