et
en
Teksti suurus:
A A A

Liitlased harjutasid kaitseliitlaste toel Eestile meritsi appi tulemist

05.07.2019
Autor: Kristjan Prii
Rahvusvahelisel õppusel Baltic Protector harjutati sel nädalal Eesti kaitsmiseks saabunud liitlasüksuse meritsi vastuvõtmist Kolga lahelt Valkla randa.
„Kuninglikul mereväel ja merejalaväelastel on Eesti kaitseväega pikaaegne ja tihe koostöö. Oleme partnerid ühendekspeditsiooniväes JEF ning liitlased NATO-s. Briti kaitseväelased on võidelnud üheskoos Eesti sõduritega operatsioonidel Iraagis ja Afganistanis,” ütles Briti mereväe sihtüksuse ülem kommodoor James Parkin. „Juba 100 aastat tagasi võitles Briti eskaader Eesti vabaduse eest. Tänane õppus annab kinnitust meie püsivale pühendumisele Eesti ning Läänemere regiooni julgeoleku tagamisel,“ lisas kommodoor Parkin.
 
Eesti poolelt tagasid liitlaste julgeoleku maabumisel ning selle järel Kaitseliidu Põhja maakaitseringkonna kompaniid dessandiala julgestamisel. Merevägi ning politsei- ja piirivalveamet toetasid merelt. Lisaks meritsi saabunud ühendkuningriigi kaitseväelastele ja soomustehnikale toetasid dessanti helikopterid Wildcat, Apache, Merlin ning Balti riikide õhuruumi valvavad hävituslennukid Eurofighter.
 
„Eesti jaoks on sellel õppusel suur tähtsus, sest nii ekspeditsiooniväe kui ka selle õppuse eesmärk on riigikaitse ja julgeoleku tugevdamine. Kui meil peaks minema ohtlikuks, siis meil on liitlased, kes siia appi tulevad. Eesti elanikkond võiks tunda ennast turvalisena, teades, et me ei ole üksi ja meil on liitlased. Läbi harjutamiste saame aina paremaks.“ ütles kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem.
 
Liitlaste dessanti toetasid maa-ala julgestamisel reservõppekogunemisele kutsutud kaks kompaniid Tallinna malevast ja üks Harju malevast. Õppust külastasid ka vabariigi president Kersti Kaljulaid ja peaminister Jüri Ratas, kellele õppust tutvustas Põhja maakaitseringkonna ülem kolonelleitnant Janno Märk.
Eestisse saabunud liitlasüksused osalevad järgmiseks 5.-6. juulil kaitseväe keskpolügoonil toimuvatel lahinglaskmistel. 7. juulil harjutavad liitlased Saaremaa kaitsmist üheskoos Kaitseliidu Saaremaa ja Pärnumaa malevaga.
 
Eestis toimuvatest Baltic Protectori harjutustest võtavad merel osa Briti alused HMS Albion, HMS Kent, RFA Argus, RFA Lyme Bay, HMS Archer, HMS Exploit, HMS Charger, SD Victoria ja MV Hurst Point. Mereteede vabadena hoidmist harjutab Balti riikide miinitõrjeeskaader Baltron, kus opereerivad sõjalaevad LVNS Virsaitis, LVNS Imanta ja LNS Skalvis. Samuti panustavad Eesti staabi- ja toetuslaev Wambola ning politsei- ja piirivalveameti patrull-alused.
 
Maikuus alanud rahvusvaheline õppus Baltic Protector hõlmab liitlaste koostööharjutusi Taani, Saksamaa, Rootsi ja Balti riikide merealadel. Kõigi etappide peale kokku osaleb õppusel 44 merealust ja kuni 4000 liitlas- ja partnerriikide kaitseväelast.
Ühendkuningriigi juhitav mitmerahvuseline ekspeditsioonivägi (JEF) ühendab professionaalseid kaitseväelasi, keda on võimalik kiirelt ja efektiivselt lõimida NATO, ÜRO ja Euroopa Liidu operatsioonidega. Ühendekspeditsiooniväega on liitunud Eesti, Läti, Leedu, Holland, Norra, Taani, Rootsi, Soome ja Ühendkuningriik.
 
Fotod: https://pildid.mil.ee/index.php?/category/59499
Videod: https://youtu.be/TfUfcXCrRC4,  https://www.youtube.com/watch?v=Appg-BuUZHU&feature=share