et
en
Teksti suurus:
A A A

Neljapäeval algab Ida-Virumaal talvine patrullvõistlus “Utria dessant”

12.01.2022
Utria 2018
Autor: Karri Kaas
Luurepatrullide võistlust Vabadussõja edukaima dessantoperatsiooni meenutuseks korraldavad kahasse “Erna Selts” ja Kaitseliit juba 23. korda. Eelmisel aastal jäeti võistlus koroonapiirangute tõttu ära, ka sel aastal on viirushaigusel võistluse korraldusele oma mõju, mitmed algselt registreerunud võistkonnad jäid oma kodumaal kehtestatud piirangute tõttu eemale. 
Neljapäeva õhtul läheb võistlustrassile siiski 21 võistkonda, linnulennult 60 kilomeetri pikkuse trassi ja 12 kontrollpunkti peavad võistkonnad läbima suuskadel ning hilinemisteta. Võistlejate kohustuslikus varustuses on lisaks relvadele ja laskemoonale kõik karmides talvetingimustes edukaks luure- ja lahingtegevuseks ning ellujäämiseks vajalik. Liikuda tuleb varjatult ent pidevas valmisolekus, astumaks lahingkontakti vastasega. Võistlejatel on lubatud omal valikul kasutada ka öövaatluseadmeid, öösihikuid ja droone.
 
Tänavusel “Utria dessandil” osaleb 10 välisvõistkonda: 4 Belgiast, 2 Leedust, ühe võistkonnaga on esindatud Läti, Tšehhi, Soome ja Prantsusmaa. Eesti Kaitseväest on võistkonnad Kuperjanovi JVPst, Kaitseväe Akadeemiast ning Scoutspataljonist. Arvukaim osalus on traditsiooniliselt Kaitseliidust. Võistkonnad on välja pannud KL Pärnumaa maleva Vändra malevkond, KL Tallinna maleva Nõmme malevkond, Alutaguse maleva Narva malevkond, KL Harju malev, KL Jõgeva malev, KL Tallinna maleva Kalevi malevkond, KL Tallinna maleva Põhja kompanii ning KL Tallinna meredivisjon, kelle võistkond koosneb naisvõitlejaist. Võistluse kohtunikeks on traditsiooniliselt Põhjala sinibaretid Soomest, Norrast ja Rootsist.

“Utria dessant 2022” lõpeb laupäeva, 15. jaanuari hommikul Sinimägedes karmi lõpujooksuga, autasustamine toimub algusega 16.00 Sinimägede muuseumi hoovis.
 
Traditsiooniliselt aitavad võistluse korraldamisele kaasa Ida-Virumaa omavalitsused Narva linn, Narva-Jõesuu, Toila, Alutaguse ja Jõhvi vallad.
 
Utria dessant toimus 17.-19.jaanuaril 1919.a.. Eesti mereväe laevadelt paisati toona punaste rindejoone taha ootamatult umbes 1000 mehe suurune dessantüksus, mis koosnes peamiselt Soome vabatahtlikest major Martin Ekströmi juhtimisel. Võitlustes Utria, Laagna, Mereküla ja lõpuks Narva vabastamisel osalesid veel Narva kaitseliitlased, Eesti merevägi ja Rahvavägi ning Loodearmee ohvitseridest koosnev võitlusgrupp.