et
en
Teksti suurus:
A A A

Norrapoisid – Eesti vabatahtlikud Norras 1940

22.12.2020
Esiplaanil mannekeen Arnold Soinla Norra armee vormis.
Autor: G-9
Kaitseliidu peastaabi fuajees on avatud näitus “Põhjatähe all – Eesti vabatahtlikud Narviki lahingus 1940“.
Kui 1940. aasta aprillis Saksamaa ründas Norrat, siis läksid britid, prantslased ja poolakad norralastele appi. Vähem teatakse, et ka kaksteist Eesti vabatahtlikku läksid kaitsma Norra vabadust ja osalesid Põhja Norras lahingutes Narviki all. Üks Eesti sõduritest – Arnold Soinla – seal ka langes, esimese eestlasena II maailmasõjas, ning on maetud Põhja–Norras Evenesis Lenviki kalmistule.

Näitus koosneb 11 stendist ja nendel antakse ülevaade Norrast II maailmasõjas; Poola allveelaevast „Orzel“, millel on seos nii Eesti, Suurbritannia kui ka Norraga II maailmasõjas; Soome Talvesõjast ja seal osalenud vabatahtlikest, keskendudes Eesti vabatahtlikele „Sisu“ brigaadis; kahetestkümne Eesti vabatahtliku teekonnast Soomest Norrasse pärast Talvesõja lõppu ja nende osalemisest lahingutest Narviki all, eriti rünnakust Lillebalakile, kus hukkus Arnold Soinla ja kaks meest said haavata; teada saab Norras olnud Eesti vabatahtlike edasise saatuse kohta. Vähemalt üks neist nn norrapoistest oli kaitseliitlane - Viru Maleva Haljala ratsarühma ülem Gustav Adolf Lepik, kes pärast Narviki lahingut oli Soome peastaabi luureosakonnas ja saadeti 1940. sügisel juba okupeeritud Eestisse, kust tagasiteel Soome Nõukogude piirivalve poolt 23. veebruaril 1941 Soome lahe merejääl maha lasti.

Näituse tekst on eesti ja inglise keeles ning selle on koostanud Hege B. Grundekjøn (Norra Eesti Selts), Ulf Eirik Torgersen, Gaute Rønnebu (Narviki Sõja ja Rahu Keskus) ning Peep Pillak (Eesti Muinsuskaitse Selts).
Norra–Eesti ühisnäitus “Põhjatähe all – Eesti vabatahtlikud Narviki lahingus 1940“ avati Narviki Sõja ja Rahu Keskuses 12. septembril 2018 ja sama aasta 1. oktoobril Viimsis Eesti Sõjamuuseumis, kus toimus ka samal teemal konverents Norra ning Eesti ajaloolaste osavõtul. 24. septembril 2019 avati näitus Tapa 1. jalaväebrigaadi sõduritekodus ja seejärel oli see üleval Tartus Balti Kaitsekolledžis.

Narviki Sõja ja Rahu Keskuse ning Eesti Muinsuskaitse Seltsi ühise väljaandena on 2020. aastal ilmunud ingliskeelne kogumik „Under the North Star. Estonian Volunteers in the Battle of Narvik 1940“, kus Hege Boman Grundekjøn annab kõigepealt ülevaate Norra ja Eesti suhetest aastatel 1918–1991, Gaute Lund Rønnebu kirjutab Norrast II maailmasõja aastatel,  Ulf Erik Torgersen keskendub Narviki lahingu käigule ja Peep Pillak tutvustab lähemalt Eesti vabatahtlike teekonda Narviki, osalemist sealsetes lahingutes ning nende edasisest traagilisest saatusest: kolm meest said surma Soome armees teenides, üks Saksa armees idarindel, üks suri Nõukogude vangilaagris ja üks lasti nõukogulaste poolt maha, üks mees jäi Norrasse tagasi minnes teadmata kadunuks, ühel mehel õnnestus nõukogude vangilaager üle elada ja ta suri Eestis, ainult kolm meest pääsesid sõjast eluga Läände.

Kaheksakümne kaheksa leheküljeline kogumik on rikkalikult illustreeritud fotode, dokumentide ja skeemidega. Eessõna on kirjutanud Norra suursaadik Eestis Ole Overaas ja Eesti suursaadik Norras Janne Jõesaar-Ruusalu. Näitusel saab raamatut ka osta, hind on 12 eurot.