et
en
Teksti suurus:
A A A

Põrgupõhja retk mälestab metsavendi ja metsavendlust

06.07.2023
Põrgupõhja retk 2023
Autor: Karri Kaas
Täna/6. juulil algab metsavendadele ja metsavendlusele pühendatud militaarsugemetega jõukatsumine Põrgupõhja retk, mis on Eesti üks vanimatest läbiva legendi ja looga kestvusspordi võistlustest.
Tänavu panevad kolme päeva jooksul oma orienteerumis- ja üleelamisoskusi proovile kaksteist neljaliikmelist võistkonda, kes retke legendi kohaselt moodustavad  võistluse ajaks üksiku metsavendade salga põhiülesandega liikuda kolme päeva jooksul varjatult ja etteantud ajagraafikus, läbides erinevaid kontrollposte ning täites nendes mitmesuguseid ülesandeid.
 
"Võistlejaid ootab väga vaheldusrikas loodus, metsavendlusega seotud kontrollpunktid ja ülesanded, kus nad tutvuvad nii kunagi toimunuga, kui lahendavad sarnaseid mõistatusi või ülesandeid, mis olid kunagi metsavendade igapäevase elu osaks," avab Põrgupõhja retke tausta võistluse peakorraldaja Martin Andreller.
 
Tema sõnul on Põrgupõhja retk Eesti üks vanimatest läbiva legendi ja looga kestvusspordi võistlustest, mis on sealjuures ainsana inspireeritud 1946.
aaastal loodud Relvastatud Võitluse Liidu algatanud metsavendade tegevusest.
 
"Nende soov oli Eesti okupeerinud Nõukogude Liidule vastu astuda ja võidelda Eesti iseseisvuse ning vabaduse eest. Seega hoiab Põrgupõhja retk üleval mälestust inimestest, kes seisid Eesti eest surmani," selgitab Andreller.
 
Põrgupõhja retke start antakse neljapäeva, 6. juuli hommikul Eidaperes.
Lõpujooks, finišis ja autasustamine toimub laupäeval, 8. juuli pärastlõunal samuti Eidaperes Kassivõllimäel. Jõukatsumise rada aga läbib tänavu kolme maakonda - Rapla-, Pärnu- ja Järvamaad.
 
Põrgupõhja retke pikkus on linnulennult 70km, kuid sõltuvalt võistlejate orienteerumisoskustest, vastutegevuse aktiivsusest, looduslikest eripäradest ning valitsevatest ilmastikuoludest, võivad osalejad läbida ka üle 100km.
Andrelleri sõnade kohaselt on võistluse trass viidud võimalikult kaugetesse metsasoppidesse ja inimtühjadele aladele, et ühest küljest võimalikult täpselt jäljendada omaaegsete vastupanuvõitlejate tegevusmustreid ning ning teisest mitte väga palju häirida kohalike elu-olu.
 
"Kuna võistlejate eesmärk on liikuda varjatult, siis põhimõtteliselt ei tohiks keegi võistluse toimumist märgatagi," lubab Andreller, kuid palub sellest hoolimata inimeste mõistvat suhtumist, kui nad peaksid võistlejaid kusagil trehvama.
 
Põrgupõhja retke veab MTÜ Põrgupõhja Risti Selts, keda toetavad Eesti Endiste Metsavendade Liit, Raplamaa Arengufond, Kaitseliidu Kool, Kaitseliidu Pärnumaa Malev, Küberkaitseliit, Lokuta Vabatahtlik Tuletõrjeselts, Rapla Tarbijate Ühistu, Eesti Mälu Instituut, Naiskodukaitse, Kaitseliidu Rapla Malev, Kaitseliidu ajakiri Kaitse Kodu!, Vana-Vigala Vabatahtlik Tuletõrje Selts ja Raikküla Vabatahtlik Tuletõrje Selts.
 
Lisainfo: https://porgupohja.ee/