et
en
Teksti suurus:
A A A

President ja Kaitseliidu ülem saatsid väekaitserühma Estguard-4 Iraagi poole teele

22.05.2021
Estguard-4
Autor: Ardi Hallismaa
Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja Kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi kohtusid reede õhtul peagi Iraaki NATO missioonile suunduvate kaitseliitlaste ja nende lähedastega.
President märkis oma sõnavõtus, et Kaitseliit ei sündinud 103 aastat tagasi mitte ülevaltpoolt tulnud käsu korras, vaid kodanike endi vabast tahtest ja panustamisvalmidusest.

„Teie missioonile minek on samasugune vabast tahtest ja panustamisvalmidusest kantud otsus. Seetõttu tänan teid mitte ainult eesseisva missiooni eest, vaid ka selle eest, et leidsite endas detsembris julgust ja pealehakkamist, et senine töö ja pereelu terveks aastaks pausile panna. Ma olen selliste kodanike ja kaitseliitlaste üle väga uhke,“ ütles riigipea.

Presidendi sõnul demonstreerib Estguard-4 eesseisev missioon ka Kaitseliidu arengut. „Kaitseliit pole enam kaitseväe „vanem, aga vaesem vend“, kellele usaldada lihtsamaid ülesandeid. Kaitseliit saab täna esmaklassiliselt hakkama nii kogu maakaitse ettevalmistamise ja juhtimisega, kui vajadusel ka väga spetsiifilise missiooniüksuse väljaõpetamisega,“ ütles president.

Nädala lõpus operatsioonile lendav üksus alustas väljaõpet möödunud aasta detsembris. Teenistus Iraagis kestab käesoleva aasta detsembrini. Kõik Iraaki suunduvad üksuse võitlejad on Kaitseliidu tegevliikmed 13 erinevast malevast. Enim on esindatud Lääne malev kuue liikmega.

Kaitseliidu ülem brigaadikindral Ühtegi andis üksusele üle rühma tähise, kuhu on kinnitatud ka kolme eelmise Estguard üksuse välisoperatsioonide lindid. Samuti soovis kindral võitlejatele sõduriõnne ja tänas nende lähedasi toetuse eest.

Kaitseliidule annab osalus välisoperatsioonil võimaluse testida oma väljaõpet ja oskusi. Paljud ülesanded, mida Kaitseliit operatsioonil täidab, on samad, mida täidetakse ka Eestis kriisiolukorras – objektide ja konvoide julgestamine, patrullid. Lisaks annab välisoperatsioonil osalemine kaitseliitlastele hea võimaluse testida oma oskusi reaalse operatsiooni olukorras rahvusvahelise üksuse koosseisus.

ESTGUARD 4 väekaitserühm on osa NATO Iraagi missioonist (NMI), mis nõustab ja toetab Iraagi julgeolekujõudusid. NATO lõi missiooni 2018.a oktoobris, missiooni suurus on 500 kaitseväelast sh instruktorid, nõunikud ja toetav personal nii NATO kui ka partnerriikides sh Austraaliast, Soomest ja Rootsist. NATO missiooni väekaitserühma ülesandeks on missioonil teenivate isikute julgestamine ja eskort nende külastatavatele objektidele, samuti objektide julgestamine.

Vaata pilte siit.