et
en
Teksti suurus:
A A A

Soomes toimus üleelamisõppe seminar

18.09.2018
Autor: Erki Vaikre

Möödunud nädalavahetusel viidi Soomes Pori saarestikus läbi järjekordne Põhjamaade üleelamisinstruktorite seminar. Seal oli teiste hulgas kohal ka Kaitseliidu kaheksaliikmeline esindus, mida juhtis üleelamisõppe koordinaator Kaitseliidus kapten Heigo Vija.
 

 
 
Seminaril toimus mitmeid erinevaid koolitusi ja loenguid, mille kaudu vahetati teadmisi-oskusi. Üheks teemaks oli elanikkonnakaitse, mis viitab sellele, et ka Soomes on hakatud valdkonnaga laiemat tegelema.

Lisaks muule esitleti põhjalikult ka uuemat Soome sõjavarustust – kaasaegseid kombineeritavaid sissitelke, uut tüüpi säästlikke telgiahje ja peagi tootmisse minevaid üliväikseid kuid võimsaid pelletipõleteid. Uuenduslik oli ka erimetallist plekiribast kokku rullitav telgiahju korsten.

Seminari lõpetas pühapäevane lõbus üleelamise-kirbukas, mille eesmärk polnud raha teenimine vaid pigem kasutuks muutunud isikliku varustuse vahetamine või kinkimine.
 
Seminaril osalesid ka sellised maailmanimed nagu Harry Sepp ja Turkka Aaltonen, kes on ühed kaasaegse üleelamisõppe alustalad Euroopas.
 
Põhjamaade üleelamisinstruktorite iga-aastase seminari kutsus ellu Kaitseliit 2010.aastal, et arendada koolitajatevahelist rahvusvahelist koostööd. Seminar ringleb eri maades ning järgmine kord korraldatakse see Eestis 2019.aasta sügisel.