et
en
Teksti suurus:
A A A

​Sportlased viivad võidupüha paraadilt tule igasse maakonda

17.06.2019
Tuletoojad 2018. aastal
Autor: Merike Annuk
Tänavu valiti tuletoojateks kõikide Kaitseliidu malevate ja Hiiumaa malevkonna parimad sportlased, kes saavad 23. juunil võidupüha paraadil Tartus presidendilt võidutule, et see viia oma kodukanti ja jagada jaanitule süütamiseks kõigile soovijatele.
Kuna võidupühal, 23. juunil möödub 125 aastat Rahvusvahelise Olümpiakomitee asutamisest ja kaasaegsete olümpiamängude loomise ideest, siis on paraadil esmakordselt esindatud ka kaks tuletoojat Eesti Olümpiakomiteest. Nemad toovad tule Tallinna Olümpiapurjeregati tuleväljakule, kus olümpiapronks Aleksander Tammert süütab tule kell 15.00.
 
Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa avaldas heameelt, et olümpiatuli saab taas Tallinnas süttida.
 
“Võidutuli sümboliseerib Eesti rahva pikka ja rikast ajalugu ning mul on hea meel, et tänavu saavad esmakordselt Eesti sportlased tuua võidutule igasse Eestimaa keskusesse, seejuures olümpiatule koju Piritale. Tulekeel on parim viis soove ja sõnumit edastada, mis viib meid edasi tegudele. Olen väga tänulik, et Kaitseliidus on sportlikud inimesed, kes oma sihikindluse ja pingutusega Eesti riigi hüvanguks töötavad. Koos teeme Eesti tugevaks!” ütles Sõõrumaa.

Võidutuli sünnib 23. juuni hommikul kell 8.30 Vabadussõja mälestussamba „Kalevipoeg“ juures Tartus kui ühendatakse eelneval päeval Toris Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus süüdatud mälestustuli, noorkotkaste poolt Tartu laulupeol süüdatud muinastuli ning Lätis Võnnu keskväljakul asuva Võidusamba juures kangelaste auks süüdatud tuli. Lisaks annetatakse tulede ühendamise tseremoonial kõigile võidutule toojatele tuletooja medal.

2019. aasta tuletoojad on:
 
Eesti Olümpiakomitee
 
Kauri Kõiv on äsja karjääri lõpetanud laskesuusataja, kes võistelnud kolmel olümpial. Ühtlasi on ta neljal korral pälvinud Eesti parima meeslaskesuusataja tiitli. Ta on Kaitseliidu Tallinna maleva liige.
 
Daisy Kudre on orienteeruja, kes kuulunud ka Eesti Olümpiakomitee järelkasvutiimi “Märka järgnevat põlvkonda”. 2017. aasta suusaorienteerumise MMil sai ta teatevõistlusel Eesti naiskonnas koos Doris Kudre ja Epp Paalbergiga pronksi. Ta on Naiskodukaitse Põlva ringkonna liige.
 
Alutaguse
 
Henry Tammann astus Kaitseliitu 2007. aastal isa jälgedes. Ta on aktiivne osaleja Kaitseliidu väljaõppes, spordiüritustel ja muudel Kaitseliiduga seotud ettevõtmistel. Sõbralik ja heatahtlik kamraad, peres kasvab kaks tütart.
 
Jekaterina Tihhomirova on Alutaguse ringkonna Narva jaoskonna tegevliige 5. veebruarist 2004 ja Narva jaoskonna esinaine alates 2019. aasta veebruarist. Ta on alati rõõmsameelne ja optimistlik. Ükski ülesanne ei ole talle keeruline.
 
Harju
 
Andrei Bekker on Harju maleva Loksa rühma noorkotkas, kes andis noorkotka tõotuse 2014. aasta detsembris, kuid osaleb organisatsiooni tegevuses juba 2013. aasta veebruarist. Ta on sõbralik ja abivalmis noormees, kes toetab ergutavalt oma kaaslasi ja aitab nooremaid.
 
Riina Laherand on spordigrupi juhina oma tegemistega hästi silma paistnud. Ta on ise sportimisest huvitatud ja innustab ka teisi kaasa lööma. Tema ülesandeks on võistkondade kokkupanek Kaitseliidu erinevatele meistrivõistlustele ja ikka on ta ka ise võistkonna liikmete hulgas.
 
Järva
 
Lauri Lipp on osalenud kolmel korral Euroopa veteranide meistrivõistlustel kergejõustikus ja ühel korral maailmameistrivõistlustel. Parimad saavutused on 7. ja 9 koht. Lauri on kuuekordne Balti meister ja mitmekordne Eesti meister kergejõustikus, samuti kolmekordne kehtiva Eesti rekordi omanik teatejooksudes.
 
Tiia Riis´i viimase kolme aasta sporditulemused üleriigilisel tasemel on väga muljetavaldavad. Lisaks kuulub Tiiale mitmeid väiksemate võistluste võite erinevail spordialadel. Samuti on ta pälvinud medaleid suusa-, jooksu- ja rattamaratonidelt.
 
Jõgeva
 
Jüri Uha liitus Kamari rühma noorkotkastega 2009. aastal. Ta on sõbralik, avatud, abivalmis, sportlik ja lõbus noormees, kes tegeleb aktiivselt laskesuusatamisega. Viimasel neljal hooajal on Jüri võitnud mitmeid kordi oma vanuseklassis Eesti meistri tiitli, samuti mitmeid hõbe- ja pronksmedaleid.
 
Hanna-Brita Kaasik liitus Kamari rühma kodutütardega 2009. aastal. Ta on sõbralik, aus, abivalmis, sportlik ja kohusetundlik neiu, kes on viimasel neljal hooajal võitnud suusatamises mitmeid Eesti meistritiitleid ning palju hõbe- ja pronksmedaleid.
 
Lääne
 
Mati Kallemets on võitnud Eesti meistrivõistlustel suusatamises oma vanuseklassis üle 10 medali ja Euroopa meistrivõistlustel talitriatlonis hõbeda. Estoloppeti pikamaasuusatamises kuulub talle kuus etapivõitu, orienteerumise Eesti meistrivõistlustelt on ta koju toonud üle 30 medali, laskeorienteerumise teatevõistluse MM-ilt kulla. Ta on ka kolm korda valitud Läänemaa parimaks meesveteransportlaseks.
 
Gertu Küttmann on kodutütar olnud juba kaheksa aastat ja osales eelmisel aastal 264 tundi Kodutütarde väljaõppeüritustel. Ta tegeleb kettaheite, kuulitõuke ja vasaraheitega ning on saavutanud nendel aladel oma vanuseklassis väga häid tulemusi.
 
Hiiumaa
 
Kustu Künnapas on noorkotkas alates 2013. aastast. Orienteerumisega on ta tegelenud juba kaheksa aastat ning on vabariiklikus edetabelis kuni 18aastaste noormeeste arvestuses teisel kohal. Viimane parim tulemus on 2018. aasta Hiiumaa orienteerumise karikavõistluste esikoht kuni 21aastaste noormeeste arvestuses. 2018. aastal kuulutati Kustu Hiiumaa parimaks sportlaseks noormeeste seas.
 
Marge Vähter on Naiskodukaitse Lääne ringkonna Hiiumaa jaoskonna liige aastast 2000. Ta on pikki aastaid juhtinud Hiiumaa jaoskonna spordigruppi ja esindanud vabariiklikel võistlustel nii Naiskodukaitset kui Kaitseliidu Lääne malevat. Samuti on ta panustanud noorte spordiharjumuste kujundamisse, korraldades noorkotkaste ja kodutütarde laagrites sportmänge.
 
Pärnumaa
 
Joe Lepp liitus Kaitseliiduga 1990. aastate alguses, veel enne Eesti Vabariigi taasiseseisvumist, ning on sellest ajast alates olnud aktiivne kaitseliitlane. Sportimine on tema suur kirg. 52aastasel mehel on aukartust äratav kogu medaleid ja auhindu. Kõrgeid kohti on ta saavutanud nii laskmises, orienteerumises, sõjalis-sportlikel võistlustel kui paljudel teistel aladel.
 
Marje Arumäe on olnud pikka aega entusiastlik spordigrupi juht, tänu kellele on ringkonna naised osa saanud toredatest matkadest ja sportlikest tegevustest. Ka on ta panustanud oma aega ja ideid kodutütarde ja noorkotkaste matkade korraldamisse.
 
Põlva
 
Alar Assor on Kaitseliidu Põlva maleva liige alates 2002. aastast. Alates malevaga liitumisest on ta esindanud malevat edukalt mitmetel spordivõistlustel. Tema lemmikalaks on orienteerumine, millega ta on tegelenud tõsisemalt ja kõrgemal tasemel. Aastatel 2001–2005 kuulus ta Eesti noorte/juunioride koondisesse ning ta on viiekordne Eesti meister orienteerumises noorte/juunioride klassis.
 
Maive Tõemäe töötab Põlva malevas Noorte Kotkaste noorteinstruktorina. Ta on kuulunud Naiskodukaitse Põlva ringkonda juba üle 13 aasta ning on tegev ka Naiskodukaitse spordigrupis. Lisaks noorkotkastele ja naiskodukaitsjatele innustab ta ka kodutütreid ja kaitseliitlasi osalema eelkõige Kaitseliidu, aga ka teistel maakondlikel ja vabariiklikel spordivõistlustel. Eriti suur on tema panus Põlva maleva esindusvõistkondade komplekteerimises Kaitseliidu spordivõistlusteks.
 
Rapla
 
Tauno Sau on osalenud mitmeid aastaid erinevatel spordiüritustel ja aidanud maleval saavutada häid tulemusi võistkondlikus arvestuses. Tauno peamisteks võistlusaladeks on suusatamine, võrkpall ja jalgpall.
 
Triin Tähtla on Naiskodukaitse koormusmatka kolmekordne järjestikune võitja (2016–2018). Ta on osalenud Admiral Pitka luurevõistlusel ja Põrgupõhja retkel. Ta on Rapla ringkonna spordigrupi juht ja kauaaegne laskesportlane. Möödunud aastast on Triinul ette näidata naiskondlik esikoht Eesti meistrivõistlustelt spordipüstolist laskmises ja naiskondlik teine koht politsei meistrivõistlustelt laskmises.
 
Saaremaa
 
Ülar Jürviste on Kaitseliidu liige 1995. aastast, alates 2004. aastast kuulub ta Saaremaa malevasse. Ta on rühmapealik ning aktiivne osaleja Kaitseliidu väljaõppes, spordiüritustel ja muudes Kaitseliiduga seotud ettevõtmistes. Igal pool, kus võimalik, on ta organiseerija, eestvedaja ja kaasalööja. Sõbralik ja heatahtlik kamraad, kellega arvestavad ka teised.
 
Victoria Vihman on Lümanda rühma kodutütar alates 2015. aastast. Ta on mitmel korral osalenud Kodutütarde Saaremaa ringkonna kooliolümpiamängudel ning võistelnud Saaremaa maleva võistkonnas Kaitseliidu kergejõustikuvõistlustel Türil. Lisaks on ta tubli kooli ja maakonna jalgpallur.
 
Sakala
 
Mattias Siimann on tubli jetisportlane, kes on saavutanud kõrgeid kohti nii Eesti, Baltimaade kui ka Euroopa võistlustelt. Oma heade tulemuste eest on ta saanud Karksi vallalt spordipreemiaid ning kantud ka Karksi valla auraamatusse.
 
Karolina Pugal kuulub Kodutütarde organisatsiooni  alates 2009. aastast. Ta on kohusetundlik ja aktiivne kodutütar, kelle sportlikkus ja sihikindlus avaldavad kindlasti positiivset mõju meie noortele. Ta on suureks eeskujuks väga paljudele väikestele poistele-tüdrukutele.
 
Tallinn
 
Georg-Henry Kolnes kuulub noorkotkaste Nõmme rühma 2012. aastast ning on sellest ajast saati esindanud Tallinna malevat mitmesugustel vabariiklikel võistlustel. Ta on osalenud Mini-Ernal, Viru Tarvasel, Mini-Põrgupõhjal, Saluperel, Valgel laeval, Väledal Jänesel jt võistlusmatkadel ja patrullvõistlustel, samuti teistel spordiüritustel.
 
Kärt Praks on Naiskodukaitse Tallinna ringkonna spordigrupi juht alates 2016. aastast. Ta on osalenud paljudel Kaitseliidu ja Kaitseväe korraldatud spordiüritustel, samuti mitmetel rahvaspordivõistlustel.
 
Tartu
 
Indrek Roos on alates 2015. aastast pälvinud Kaitseliidu parima meessportlase tiitli. Lisaks pälvis ta 2016. aastal parima spordipealiku tiitli. Tema tugevateks aladeks on vastupidavust nõudvad pikamaajooksud/rännakud, samuti raskejõustik, kus ta on sangpommispordis nii Kaitseväe kui Kaitseliidu mitmekordne meister.
 
Helen Saal on Naiskodukaitse tegevliige 2003. aastast ja panustab aktiivselt nii Naiskodukaitse kui Kaitseliidu tegevustesse. Helen on silmapaistvalt esindanud Kaitseliitu mitmetel spordialadel, olgu selleks suusatamine, võrkpall, orienteerumine, sõjaline kolmevõistlus, militaarjooks või laskmine. Helenit on tunnustatud Kaitseliidu parima naissportlase tiitliga 2015. ja 2016. aastal.
 
Valgamaa
 
Imre Õim on tõeline spordientusiast ja eestvedaja, kes on läbi aastate hingega asja juures olnud. Lisaks maleva esindamisele on ta andnud suure panuse maleva spordielu edendamisse, sealhulgas maleva võistkondade komplekteerimisse ning kaitseliitlaste ja naiskodukaitsjate kaasamisse.
 
Maive Vill on mitmekülgne naiskodukaitsja, kes esindab malevat paljudel aladel ja näitab ikka häid tulemusi. Näiteks 2018. aastal võitis ta Kaitseliidu meistrivõistlustel kokku 2 kulda ja 2 hõbedat. Ta osaleb mitmetel militaarsportlikel võistlustel ja erinevatel rahvaspordiüritustel.
 
Viru
 
Vahur Saaremets on teenekas laskur ja Kaitseliidu Viru maleva 2018. aasta meessportlane. Ta on muuhulgas saavutanud Eesti Laskurliidu karikale peetud Kaitseliidu karikavõistlustel I koha ning Kaitseliidu meistrivõistlustel III koha.
 
Kairi Laubholts on Naiskodukaitse Viru ringkonna tunnustatud sportlane ja Viru maleva võrkpallimeeskonna liige, mille koosseisus tuli ta 2018. aastal ka Kaitseliidu meistriks.
 
Võrumaa
 
Taavi Perv on kuulunud Võrumaa maleva ridadesse alles aasta, kuid enne seda oli ta viis aastat noorkotkas. Kaitseliitu astumisel oli talle heaks motivaatoriks, et siin saab end proovile panna erinevatel võistlustel. Taavi nimetati meeste arvestuses 2018. aastal Võrumaa maleva aasta sportlaseks.
 
Ülle Hollo on rõõmsameelne 38aastane nelja lapse ema. Kaitseliiduga liitus ta 6 aastat tagasi, asudes tööle valvurina. Ülle on olnud suureks abiks Haanja rühma noorkotkaste ja kodutütarde tegemistes, vabatahtliku kaitseliitlasena on tal lahinguüksuses täita sanitari ametikoht. Ülle nimetati naiste arvestuses 2018. aasta Võrumaa maleva aasta sportlaseks.