Trükilõhnaline teavik
Autor: Indrek Jurtšenko
Viru malev esitles teisipäeval 26. novembril raamatut „Kaitseliidu Viru maleva ajlugu piltidel“. Raamat võtab kokku Viru maleva ajaloo alates selle loomisest kuni tänapäevani.
„Tegemist on meie jaoks olulise sündmusega, kuna selle raamatu näol täitsime ühe olulise lünga meie maleva ajaloo kirjeldamisel,“ ütles Viru maleva pealik kolonelleitnant Jaanus Ainsalu. „106. aasta jooksul on Viru malevast erinevates teistes raamatutes sisukaid peatükke, kuid seekord jõudsime ideest tulemuseni ka oma raamatu näol. Tegemist on pildiraamatuga, sest üks pilt jutustab rohkem kui kümme sõna ja seda on ka hea kinkida teenete eest Viru malevlastele, aga ka meie väga headele koostööpartneritele ja liitlastele. Raamatus on ka tekstilist materjali, mis aitavad erinevaid ajaloo peatükke eelselgitada, tekste on ka piltide all nii eesti kui ka inglise keeles.“
Raamatu sisust:
Käesolev raamat annab ülevaate Kaitseliidu Viru maleva mitmekesisest arenguloost pea 106 aasta vältel. Kaitseliit oma pika ajaloo ja suure liikmeskonnaga on kogu oma tegevuse jooksul olnud hea läbilõige Eesti ühiskonnast. Selle liikmeid on alati ühendanud soov kaitsta oma kodu ja kodumaad, esimest korda loodi Kaitseliit Vabadussõja koidikul, et oma vastloodud riiki rahvaalgatuse korras vaenlase eest kaitsta. Pärast võidukat Vabadussõda, kus kogu Eestimaa piirest löödi välja punaarmee ja oldi võidukad Põhja-Lätis, kus alistati baltisaksa Landeshwehr, kaotas Kaitseliit mõneks ajaks oma sihi ja organisatsioon langes varjusurma. Õige pea, 1924. aastal, osalt kindlasti ka 1924. aasta mässukatsest tiivustatuna, taastati Kaitseliit riigikaitselise ja seltskondliku organisatsioonina. Teist korda katkes Kaitseliidu tegevus Eesti Vabariigi ebaseadusliku annekteerimisega 1940. aastal ning seda pea 50 aastaks. Ametlikult taastati Kaitseliit 1990. aastal Järvakandis. Nagu kõik on pidevas muutumises, pole ka tänane Viru malev oma algsetes ajaloolistes piirides. Tapa malevkond kuulus kunagise Järva maleva koosseisu ning tänasest Ida-Virumaast on saanud eraldi seisev Alutaguse malev.
Sõjaeelsest perioodist ei ole palju Kaitseliitu puudutavat infomaterjali säilinud. Teise maailmasõja käigus langesid mitmed arhiivimaterjalid ja paljud kodud tuleroaks, lisaks hävitati hirmust represseerimise ees materjale ka inimeste endi poolt. Seetõttu ongi valdav osa pildimaterjalist pärit lähiminevikust, ajaperioodist 1989 – 2024, millest suur osa omakorda viimase 30 aasta tegevustest.
Raamatu projektijuht ja peakoostaja on Indrek Jurtšenko, koostajad Meelis Laanemets ja Rene Viljat. Tõlkeid aitas teha Luisa Tõlkebüroo ja emakeele õpetaja Sirje Sell, raamatu trükkis, pilte töötles ning kujundas ja küljendas Trükikoda Auratrükk. Fotod on pärit peamiselt arhiividest, Viru malevalt ning eraisikutelt ja ettevõtetelt. Raamat on kõvakaaneline ja teda trükiti 500 eksemplari. Raamatu väljaandmist toetas Kaitseliit ja Viru malev. Raamatu kirjastas Viru malev.
Raamatut „Kaitseliidu Viru maleva ajalugu piltidel“ oli võimalik osta esitlusel ja on võimalik lähiajal osta ka Kaitseliidu e-poest
https://www.kaitseliidupood.ee/. Kuna jõuluaeg on tulemas, siis üks parimatest kinkidest on ajaloohõnguline pildiraamat. Seega kasuta võimalust, kuniks raamatuid veel on.